Nádcha býva často ignorovaná ako banálny problém a mnohí sa riadia známym ľudovým porekadlom, že liečená nádcha trvá týždeň, neliečená sedem dní. Málokto si však uvedomuje, že nádcha môže viesť k ďalším komplikáciám, ako sú zápaly prinosových dutín, priedušiek či stredného ucha. A tie môžu byť bolestivé a mať oveľa vážnejšie a dlhodobejšie dôsledky. 

Nástup nádchy a jej priebeh býva zvyčajne u všetkých podobný. Prvé príznaky sa začínajú objavovať približne 48 hodín po napadnutí organizmu vírusom, kedy sa cievky v nosovej sliznici rozširujú, čo spôsobuje opuch. Z tohto dôvodu máme v prvých troch až štyroch dňoch upchatý nos, zvýšenú tvorbu hlienu, bolí nás hlava a cítime tlak vo vedľajších nosových dutinách. Dochádza k celkovej únave a niekedy býva nádcha sprevádzaná aj zvýšenou telesnou teplotou. V týchto dňoch je človek navyše infekčný a môže ľahko nakaziť aj ďalšie osoby v svojom okolí.

Deti sú na nakazenie oveľa náchylnejšie, pretože ich anatómia horných dýchacích ciest je odlišná a ich imunitný systém ešte nie je taký vyvinutý ako u dospelého človeka. Tie menšie sa zároveň nedokážu dostatočne dobre vysmrkať a niektoré odmietajú lieky. Eustachova trubica, ktorá spája stredné ucho s hornou časťou hrtana, je u detí širšia, neustále otvorená a vo vodorovnej polohe, preto sa môže nádcha častejšie rozvinúť až do zápalu stredného ucha (prejavuje sa plačlivosťou spôsobenou bolesťou a pocitom zaľahnutia v uchu, horúčkou a v niektorých prípadoch dočasnou stratou sluchu). Vhodná liečba pôsobí ako prevencia vzniku opakovaných zápalov.

A čomu by sme mali venovať pozornosť pri výbere vhodného lieku? V boji proti príznakom infekcie horných dýchacích ciest odporúčame lieky Olynth® s obsahom xylometazolínu, ktoré zmierňujú opuch nosovej sliznice, pomáhajú zbaviť sa nahromadených hlienov v nose a vedľajších nosových dutinách a uľahčujú dýchanie nosom. Rozprašovač vytvára jemný aerosól, ktorý nedráždi nosovú sliznicu a ani u detí nevyvoláva nepríjemné pocity pálenia v nose a nedráždi nosovú sliznicu.

Olynth® Plus
Olynth® Plus
Zdroj: Olynth®

Na výber je niekoľko variantov tohto lieku. Olynth® HA zvlhčuje nosnú sliznicu vďaka obsahu troch zvlhčujúcich látok. Olynth® 0,1 %, označený červenou farbou, prináša rýchlu úľavu od nádchy. Fialový Olynth® Plus vďaka liečivu dexpantenol navyše pomáha ochrániť nosovú sliznicu, ktorá môže byť v dôsledku nádchy poškodená.

Podanie liekov Olynth® pred spaním uvoľní dutiny, čím prispieva k pokojnému spánku bez upchatého nosa a dôkladnému odpočinku, ktorý je na úplné uzdravenie mimoriadne dôležitý. V rámci komplexnej liečby je vždy dôležitý pokojový režim, zvýšený príjem tekutín a strava bohatá na vitamíny. Pomôže aj zvlhčovanie vzduchu v miestnosti a inhalácia.

Nosová roztoková aerodisperzia Olynth® HA 0,1 % a Olynth® 0,1 % obsahuje xylometazolíniumchlorid. Nosová roztoková aerodisperzia OLYNTH® PLUS 1 mg/50 mg/ml obsahuje xylometazolíniumchlorid a dexpantenol. Sú určené na podanie do nosa. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom. Držiteľ rozhodnutia o registrácii: McNeil Healthcare (Ireland) Limited, Írsko. Lokálny zástupca: Johnson & Johnson, s.r.o., Karaďžičova 12, 821 08 Bratislava. SK-OL-2000030