Jednu, dve či tri?

Káva nie je žiaden jed a nemusíte sa teraz obmedzovať v tom, koľko ich za deň vypijete. Samozrejme, netreba to preháňať. odporúčaná dávka je 2 - 5 pohárov za deň, viac by sme vypiť asi nedokázali. Ak patríte medzi tých, ktorí sú zdraví ako býk a nemajú problém s tlakom, v káve sa obmedzovať nemusíte. No ak mávate problém s tlakom, viac ako 2 poháre denne by ste piť nemali.

Dávno pradávno

Už v starom Egypte sa hovorilo o kríku s blahodárnymi účinkami. Vraj aj tá najstaršia koza, ktorá si pochutnala na kríku, bola plná energie. Pastier si tento záhadný jav vyskúšal na svojej koži a pociťoval osviežujúce účinky. Legenda vraví, že tento krík zachránil život Omarovi. Už v 9.st bola káva v encyklopédii zaradená medzi látky s liečivými účinkami. V 15. storočí pitie kávy zlepšilo zdravie Etiópskeho šejka. V 17. storočí sa káva rozšírila i v Anglicku. V tých časoch mohli do kaviarní vstupovať len muži. Žienky, viete si predstaviť žeby sme s kamarátkami nevysedávali na kávičkách, no my nie!

Shutterstock

Čítajte viac:

Naozaj sú raňajky najdôležitejším jedlom dňa? Toto je skutočná pravda!

Blahodárne účinky

Teraz vás poteším, káva podporuje odbúravanie tuku, pretože urýchľuje metabolizmus. Zvyšuje vylučovanie moču a stolice, rozširuje cievy v celom tele, odstraňuje únavu a čo je hlavné, má euforické účinky. Preto sme s kamarátkami na káve také šťastné a máme pocit pohody.

Shutterstock

Vitamíny

Káva obsahuje výživné látky a vitamíny:  vitamín B2, vitamín B5, vitamín B1, vitamín B3, mangán, draslík, horčík, fosfor a kyselinu listovú. Okrem látok s nutričným významom má káva obrovské množstvo antioxidantov, ktoré chránia srdce a môžu pomáhať chrániť pred nádorovými ochoreniami.

Pitný režim

Samozrejme, nesmieme zabúdať aj na pitný režim. Hovorí sa, že káva odvodňuje. Koluje veľa výskumov o tom, že to pravda je, ale aj o tom, že to naopak pravda nie je. Piť by sme mali tak či tak aspoň 2l vody denne a pohár vody pred kávou nás môže jedine posilniť.

Čítajte viac:

Potrebujete po prázdninách nakopnúť? Týchto 7 potravín naštartuje váš mozog!

Aká je skutočná pravda o sacharidoch: Každý z nás ich potrebuje, no chcem sa im vyhnúť!

Hlasujte za novú MISS EMMA 2017 a vyhrajte super ceny!

VIDEOnávod Tento rýchly a zdravý recept budete zbožňovať: Lievance, aké ste ešte nikdy nejedli!

Šálka kávy, ktorá vás dostane: Neuveriteľná chuť a ešte chráni životné prostredie!