Určite ste si ho už všimli. Trend, akým sa najnovšie pýšia influencerky a ktorý dostal názov foxy eyes. „Ide o tvar očí a obočia mandľovito pretiahnutý, hraničiaci s dojmom mačkovitej šelmy,“ vysvetľuje MUDr. Barbora Brezová, plastická chirurgička a špecialistka estetickej medicíny, ktorá tento zákrok aj vykonáva. Potvrdila nám, že o niťové browlifty je aj medzi Slovenkami čoraz väčší záujem.

Extrémny trend

Priekopníčkou foxy eyes je topmodelka Bella Hadid, ktorú nedávno označili za najkrajšiu ženu sveta. Jej črty sa blížia k dokonalosti aj podľa vedeckých parametrov. Najatraktívnejšou črtou jej tváre sú práve mandľové oči, ktoré priam magnetizujú. Svojou smaragdovou farbou, ale aj tvarom, aký získa do vienka len máloktorá z nás (a podľa odborníkov to nie je ani Bellin prípad).

Existuje však hneď niekoľko spôsobov, ako si k nemu dopomôcť. Či už na estetickej klinike, alebo pomocou líčenia. Podstata je totiž rovnaká – ide o fyzické alebo optické zdvihnutie vonkajšieho rohu horného viečka a jeho mierne vytiahnutie smerom k spánkom, čo pridá tvári šmrnc. Ako však upozorňuje odborníčka, „tento zákrok hraničí so všeobecným estetickým vnímaním krásy. Niektorým sa takýto tvar očí a obočia páči, iní to považujú za príliš umelé a neprirodzené. Je to skôr zákrok vhodný pre mladšie ročníky s pevnými tkanivami a s dobrou vrstvou podkožného tuku v tkanivách“.

Ako sa to robí?

Ak sa vám foxy eyes páčia a lekár vás označí za vhodného kandidáta, môžete sa pripraviť na proces, ktorý pozostáva z kombinácie viacerých zákrokov. „Podstatou je vytiahnutie obočia, na ktoré je potrebná aplikácia botulotoxínu a následne niťového liftingu. Samotná aplikácia botulotoxínu foxy eyes neurobí, ako to niektoré kliniky reklamujú. Botulotoxín je schopný pri správnej aplikácii vytvoriť iba mierne podvihnutie obočia (browlift). V danej oblasti však svaly relaxuje a pripraví na aplikáciu nití,“ vysvetľuje doktorka Brezová a pokračuje: „Použité nite musia byť kvalitné a dostatočne liftujúce. Z invazívnejších zákrokov môžeme doplniť k želanému výsledku blefaroplastiku s cantopexiou (čiže operáciu viečok a podvihnutie kútika oka), prípadne až takzvaný temporálny browlift (chirurgická metóda vytiahnutia obočia). S takýmito zákrokmi by som však v mladšom veku bola veľmi opatrná a skôr ich v túžbe za takouto krásou neodporúčala. Pri aplikácii niťového liftingu hľadajte vždy skúseného lekára, nie je to technika aplikácie pre začiatočníkov.“

Cena zákroku sa pohybuje v niekoľkých stovkách eur a efekt foxy eyes vydrží priemerne jeden rok až pol druha roka. Nite sa totiž po čase kompletne vstrebú. „Táto oblasť je špecifická tým, že dochádza vplyvom gravitácie k relatívne rýchlemu odzneniu efektu v porovnaní s ostatnými časťami tváre,“ upozorňuje lekárka a radí preto starať sa o udržanie efektu pravidelnou aplikáciou botulotoxínu v 3-4-mesačných intervaloch. 

Postačí aj líčenie

Čo však v prípade, že vám odborníčka foxy eyes neodporučí alebo ich chcete mať len občas? No jasné, použite mejkap! „Na internete nájdete množstvo tutoriálov, ako takýto efekt vytvoriť,“ radí MUDr. Brezová. Upravte si tvar obočia, jeho konce pomocou ceruzky zdvihnite. Stavte na dymové tiene a výrazné linky, ktoré predĺžte smerom k spánkom. Hlavne však zo seba nerobte umelinu. Aj odborníčka upozorňuje, že pohľad šelmy je u niektorých žien na sociálnych sieťach vytvorený len pomocou šikovných filtrov či aplikácií a s realitou nemá nič spoločné.

„Foxy eyes naozaj hraničia s prirodzeným vnímaním krásy a zmyslom estetickej medicíny je vyzdvihovať prirodzenú krásu, spomaľovať starnutie, vyzdvihovať črty tváre a vašu vlastnú krásu. Nie vás pretvárať na niekoho iného a kopírovať vyretušované celebrity. Všetko by sa malo robiť s mierou a s ohľadom na to, ako budete vyzerať o pár rokov,“ hovorí doktorka Brezová, ktorá sa téme foxy eyes venuje aj na svojom instagrame @dr.barborabrezova.