Opakovanie je matkou múdrosti, a tak, hoci sa zdá, že všetko o správnom čistení a starostlivosti o chrup už vieme, poďme sa presvedčiť, či je to naozaj tak. Zuby máme iba jedny, preto aj starostlivosť o ne by mala byť niečo, čo považujeme za dôležité. Ako si treba správne čistiť zuby a ako často je vhodná odborná dentálna hygiena? Vedeli ste, že je možné získať príspevok na zuby v hodnote až 100 eur?

Starostlivosť o zuby nie je žiadna veda, aj tu však platia niektoré pravidlá, ktoré je dobré vedieť a dodržiavať. Zuby by mali byť čistené aspoň dvakrát denne - ráno a večer a počas dňa aspoň prepláchnuté čistou vodou, najmä po sladkých jedlách. Viac ako kvantita čistenia je dôležitá práve kvalita. Zaváži vhodný výber kvalitnej zubnej kefky a pasty. Najlepšie je poradiť sa so svojim dentálnym hygienikom a zvážiť pri výbere jeho odporúčania. Ako prevencia vzniku nových zubných kazov sa odporúča používanie medzizubných kefiek alebo dentálnych nití. Tieto pomôcky pomáhajú aj pacientom náchylným na zápal ďasien, opäť je však dôležité sa poradiť s odborníkom, ktorý vám odporučí správnu veľkosť medzizubných kefiek a naučí vás používať všetky pomôcky dentálnej hygieny. Často zanedbávanou je oblasť zubnej prevencie, ktorá zahŕňa pravidelnú každoročnú zubnú prehliadku a návštevy dentálnej hygieny aspoň dvakrát do roka.

V prípade zubnej starostlivosti, ktorá je často veľkou záťažou pre rodinnú peňaženku, je dobré vedieť, že zdravotná poisťovňa Union prepláca bežné ošetrenie na zuby a dentálnu hygienu až do výšky 100 eur ročne. Aké úkony sem patria a ako ho získať?

O daný príspevok môže požiadať každý poistenec Unionu, dospelý aj dieťa, v prípade detí je však podmienkou, aby aspoň jeden z rodičov bol poistencom Union zdravotnej poisťovne. Platí aj podmienka, že stačí, ak má podanú prihlášku a týka sa ho zmena zdravotnej poisťovne.

Príspevok je možné uplatniť na ošetrenia, kde vzniká doplatok, na tieto ošetrenia prispievajú zmluvným zubárom zdravotné poisťovne a zoznam týchto úkonov je presne stanovený Nariadením vlády SR č. 777/2004 Z. z..

Príspevok na zuby sa uplatňuje napríklad na plombovanie, opravu zubných protéz, na zubné korunky a mostíky pri použití štandardného materiálu, či na trvalé ošetrenie alebo plnenie zubných kanálikov. Využiť ho rovnako môžete na dentálnu hygienu.