Za ťažkosťami s nechtami sa môžu skrývať i psychické problémy. „Vtedy sú poškodzované mechanicky, škrabkaním alebo hryzením nechtovej kožtičky, či samotného nechtu, píše časopis Zdravie. Postupne môže dôjsť k poškodeniu nechtového lôžka, k deformácii nechtu a niekedy až k jeho odumretiu,“ upozorňuje dermatologička MUDr. Alexandra Rozborilová, PhD.

„Veľmi častým ochorením je panaricium, keď sa do drobnej ranky dostanú baktérie stafylokoka alebo streptokoka, niekedy aj E.coli a miesto nahnisá. Je veľmi dôležité, aby sa to hneď liečilo. Ak nezaberie domáca dezinfekcia alkoholom, vyhľadajte lekára. V krajnom prípade hrozí až strata článku prsta,“ hovorí o možných ťažkostiach dermatologička. Určite sa nesnažte zakrývať problémy „umelými" nechtami.

Len na zdravé

Akrylové alebo gélové nechty si vždy dajte urobiť len na zdravý podklad a nemajte ich nepretržite. Vždy doprajte prirodzeným nechtom čas na oddych. Kým si dáte urobiť nechty, skontrolujte aspoň vizuálne hygienický štandard nechtového štúdia a nedajte sa zlákať nízkou cenou. Po každom zákazníkovi by sa mali pomôcky vymeniť či vysterilizovať.

Práve pod umelými nechtami sa môže skrývať baktéria, ktorá zafarbí vaše prirodzené nechty až na zelonočiernu farbu. Ak sa chystáte na návštevu nechtového štúdia, určite si dávajte pozor, na aké nechty si dávate akryl či gél aplikovať.

Ako vyzerajú najbežnejšie problémy? POKRAČOVANIE NA ĎALŠEJ STRANE