Budem ho mať alebo nie?

Ak sa tešíte, že v puberte sa vám akné vyhlo, vôbec nemáte istotu, že vás nepotrápi v dospelejšom veku. A naopak. Aj keď ste v puberte prekonali silné akné, nikde nie je napísané, že sa vám po dvadsaťpäťke opäť nevráti. „Existuje
mnoho dôvodov, ktoré v tele dokážu nakopnúť vznik akné. Až osemdesiat percent žien trpí takzvaným trvácnym akné, ktoré pretrvá ešte dlhé roky po skončení puberty. No a zvyšných dvadsať percent bojuje s takzvaným oneskoreným akné, ktoré sa objaví okolo dvadsaťpäťky aj u dievčaťa, ktoré s ním v puberte nemalo žiadne skúsenosti,“ konštatuje dermatológ. Akné je chronické zápalové ochorenie pleti. To asi viete.

No tušili ste, že jeho prejavy u 14-ročnej slečny a baby vo vašom veku môžu byť úplne iné? V prípade dospelých žien sa nedokonalosti pleti objavujú skôr v oblasti líc a na sánkach. Ide o zapálené vyrážky, ktoré sú často bolestivé a keď sa stratia, zanechávajú stopy. Často malé jazvičky, s ktorými sa len ťažko bojuje. Vtedy má takáto pleť tendenciu strácať lesk a pôsobí nezdravo. Všimli ste si, že aj keď sa o svoju pleť staráte, v niektorých zónach ju vôbec nemáte pod kontrolou? Vyrážky v oblasti lícnych kostí a sánky sú rezistentné. Toto akné odoláva priemernej starostlivosti, pretože súvisí so stresom.