Akné už dávno nie je drobný kozmetický problém, ktorý strpčuje život tínedžerkám. Aj keď osemdesiat percent z nás prejde fázou akné do devätnástky, viac ako polovica žien ním trpí aj po dvadsiatke. Hádajte, koľkých 25- až 40-ročných žien sa stááále týka? Štyridsiatich percent! Vieme, že vás to neuteší, no je fajn vedieť, že v tom nie ste samy. Vy a vaše vyrážky. EMMA pre vás píše tento článok práve preto, aby ste do tejto hrozivej štatistiky určite časom nezapadli!

Cigarety to zhoršujú

„Dnes máme k dispozícii obrovské množstvo epidemiologických štúdií, ktoré to potvrdzujú. Že akné je problém aj zrelých žien, nielen pubertiačok,“ hovorí doktor Victor Georgescu, dermatológ a medicínsky riaditeľ značky Avène.
Nikto síce presne nevysvetľuje dôvody, ale faktorov, prečo akné vzniká, je veľa. Stres, životné prostredie, tabletky aj hormonálne zmeny, ktoré v našom tele prebiehajú bez ohľadu na vek. „Našťastie, dnes vieme oveľa viac o tom, akú
úlohu hrajú pri akné potraviny, najmä rýchle cukry, a sme si úplne istí, že svoju negatívnu rolu zohráva znečistené prostredie, ktoré ide ruka v ruke s genetickými predispozíciami.“ Fajčíte? Nerobte to! Tabak pôsobí ako booster na dospelácke akné. Ak ho aj priamo nevyvolá, je zodpovedný za vznik čiernych bodiek, ktoré sa vám objavujú na pleti. Práve tie sú prvým znamením, že vaša pleť nie je čistá.