Keď ste sa ešte neodhodlali na prepichnutie piercingu, teraz je ten správny čas. Získate tak rafinovaný ozdobný prvok, ktorým môžete naplno vyjadriť svoj štýl. Absolútnym hitom, ktorý ovládol aj sociálne siete, je zdobenie uší viacerými náušnicami. Máte možnosť si vyčarovať pútavé kombinácie, ktoré na seba strhnú pozornosť. Predtým, než sa rozhodnete dopriať si pár dierok navyše, mali by ste vedieť, čo všetko vás čaká. Lebo k ozdobnej náušnici to je dlhšia cesta. My sme si na ňu posvietili!

V rukách odborníka

V prvom rade netreba podceniť výber piercera, ktorému sa zveríte do rúk. Ponuka štúdií, ktoré poskytujú prepichovanie piercingov, je bohatá, a preto je dôležité, aby ste si overili referencie a vybrali si tú najlepšiu starostlivosť. Proces hojenia piercingov je totiž zdĺhavý a budete potrebovať aj užitočné rady, ako sa oň starať, aby vám nespôsobil zdravotné ťažkosti. Aj to je hlavnou náplňou práce zdravotnej sestry Zuzany Sersen, ktorej vášňou sa stali práve piercingy. Svojou precíznosťou a zodpovedným prístupom spôsobila ošiaľ na Instagrame a do jej rúk sa neváhali zveriť mnohé známe tváre. „Na začiatok sa vždy snažím s klientkou či klientom chvíľu porozprávať, aby som zistila ich predstavu a vedela čo najlepšie poradiť, kde bude piercing najlepšie fungovať. Momentálne je najpopulárnejší helix a klienti majú pocit, že je to najlepšie miesto, ktoré najmenej bolí. Opak je však pravda a práve helix sa hojí najhoršie a najdlhšie zo všetkých piercingov,“ vysvetľuje Zuzana, ktorá vždy zdôrazní všetky pozitívne aj negatívne stránky.

Piercingy ucha valcujú módne trendy.
Zdroj: Lýdia Czakó

Dôkladné zameranie

Jeden z najdôležitejších detailov pri prepichovaní piercingu je bezpochybná symetria. Ak chcete mať dokonale vyzdobené ucho viacerými náušnicami, je potrebné dodržať presné línie, správny rozostup, aby sa časom nedeformoval tvar ucha. „Zameriavaniu a vyznačeniu miesta vpichu sa venujem najviac, pretože od toho závisí aj celý proces hojenia. Na vydez­infikovanú pokožku si nakreslím bod vpichu a podľa miesta, ktoré sme vybrali, používam potrebné nástroje. Vždy je veľmi dôležité zvoliť dlhšiu labretku. Keď ucho opuchne, nie je tam dostatok miesta a náušnica je príliš natesno, dochádza ku komplikáciám a ucho sa ju bude snažiť vypudiť. Preto môže byť miesto bolestivé a zapálené pokojne aj rok,“ vysvetľuje piercerka.

Dôkladné zameranie je základ.
Zdroj: Lýdia Czakó

Dĺžka hojenia závisí od vybraného umiestnenia na uchu a počítajte s tým, že sa pohybuje od jedného až do šiestich mesiacov. „Základom úspešného hojenia je dodržiavať striktnú hygienu. To vždy zdôrazňujem klientkam, aby to nepodcenili. Je potrebné každý deň miesto prečistiť a vysušiť. Mejkap a vlasové produkty každého druhu vedia urobiť veľkú šarapatu, keď sa zanesú do prepichnutého miesta. Vždy poskytujem aj dodatočnú starostlivosť a robím pravidelné kontroly. Keď sa vyskytne komplikácia, chcem piercing vidieť a nastaviť správnu liečbu, aby sme dosiahli krásne zahojené ucho. A na záver aj poradím s výberom ozdobných náušníc, aby bol výsledok čo najkrajší.“

Nie je náušnica ako náušnica

Na dobré sa oplatí počkať. To rozhodne platí aj pri piercingoch a vedzte, že budete potrebovať dávku trpezlivosti, kým sa miesto vpichu úplne zahojí a vy si budete môcť vymeniť labretky za ozdobné náušnice. Rozhodne tento čas neskracujte a poslúchnite rady odborníčky. „Keď sa aplikuje ozdobná náušnica hneď pri prvom prepichnutí, hrozia vám veľké problémy. Jednoduchá a hlavne dostatočne dlhá labretka nezaťažuje ucho, nevrezáva sa doň a môžete si ju komfortne posunúť a prečistiť. Tým znižujete riziko zápalu.

Saša Holecová
Zdroj: archív S.H.

Ozdobná náušnica vám toto nezabezpečí a potom práve tieto chyby po mojich kolegoch najčastejšie opravujem u mňa v salóne. Zabudnite tiež na dezinfekciu alkoholom a lieky proti bolesti. To váš problém nevyrieši. Jediná možnosť je šetrne vyčistiť miesto a aplikovať dlhú sterilnú labretku. Úľava sa dostaví,“ upozorňuje na nesprávne postupy Zuzana. Celý proces prepichovania trvá pár minút a my sme si ho odsledovali na vlastné oči. A na záver po zahojení prichádza to najlepšie – kreatívna hra s náušnicami a ich kombinovaním, kde môžete nechať naplno pracovať fantáziu. Načerpajte inšpiráciu, ako nosia piercingy známe krásky šoubiznisu, a zaručujeme vám, že neodoláte.

Každé miesto vpichu má svoj názov. Ktoré si vyberiete?
Zdroj: Pinterest