Ako rozšírené póry vznikajú?

Môže za to genetika, zvýšená produkcia mazu, hrubšia pokožka a jej starnutie. Najčastejšou príčinou vzniku nepekných dierok v tvári, najmä v T zóne, je nadmerná tvorba séba a podráždenie vrchnej vrstvy pokožky. Pór je vlastne kanálik folikuly mazovej žľazy. Ak je upchatý, olejovitá tekutina vylučovaná mazovými žľazami sa usádza, póry sa zväčšujú a rozširujú. Správne ošetrovanie môže ich rast zastaviť a dokonca nepekné krátery zmenšiť.

Prevencia je najviac

Pre rovnomernú štruktúru pokožky je dôležité pravidelné a dôsledné čistenie, aby sa sébum nemohlo usádzať v póroch. Popri tom pomáhajú produkty, ktoré obsahujú napríklad retinol. Dokážu totiž z rozšírených dierok v pleti odstrániť odumreté kožné bunky a zabrániť tak ich upchávaniu. Skvelé sú aj čistiace gély a peny s kyselinou salicylovou, keďže zabraňujú nadmernej tvorbe mazu. Na hĺbkové čistenie pórov poslúžia aj tonery a masky. Ak ste však zástankyňou DIY receptov, jeden pre vás máme.

Za rozšírené póry môže napríklad aj genetika. Správne ošetrovanie ich rast však napomáha zastaviť a zmenšiť.
Zdroj: Shutterstock

Budete potrebovať:

❤     8 lyžíc cukru

❤     3 lyžice kokosovéo oleja 

❤     2 lyžice medu

❤     šťavu z limetky

Postup:

Všetko spolu dôkladne premiešajte a vzniknutú zmes prelejte do uzatvárateľnej nádoby, ktorú sklaudjte v chladničke. Scrab nanášajte 3- 4 krát do týždna na vyčistenú pleť a jemne masírujte. Podrobný postup nájdete vo videu pod článkom.