6. Kleopatra a jej bronzová pleť

V polovici 20. storočia sa objavil na scéne prvý bronzer. Spoločnosti ako Max Factor priniesli hlavne do filmového priemyslu béžovo-hnedé tónované prášky. Filmová spoločnosť FOX ho vo veľkom používala pri natáčaní Kleopatry v roku 1963. Vďaka bronzovému púdru sa Elizabeth Taylor jednoducho menila na krásne opálenú kráľovnú Nílu!

Elizabeth Taylor ako Kleopatra.
Zdroj: Silver Screen Collection

 

7. Čo to spôsobuje našej pleti?

Opaľovanie môže spôsobiť trvalé štrukturálne poškodenie kože vrátane vrások, stareckých škvŕn a straty pružnosti. V neposlednom rade aj rakovinu kože, ktorá patrí najmä medzi mladými ľuďmi do prvej trojky najčastejších rakovinových ochorení.

8. Zákaz solária pre mladých

V niektorých štátoch USA vrátane Kalifornie, Havaja, či Texasu je nezákonné používať solárium osobám mladším ako 18 rokov. Rovnaké pravidlo zaviedli aj európske krajiny ako Rakúsko, Belgicko, Fínsko, Francúzsko, Island, Nemecko či Taliansko.

Soláriá vás pred slnečným žiarením dostatočne neochránia.
Zdroj: Profimedia.sk

9. Vode(ne)odolný krém

100 % vodeodolný opaľovací krém neexistuje. Opaľovacie krémy vydržia iba asi pol hodinu po spotení alebo styku s vodou, takže k opätovnej aplikácii musí dôjsť vo vlhkých podmienkach veľmi často.

Krém na opaľovanie nanášajte často i keď sa na ňom píše, že je vodeodolný.
Zdroj: Shutterstock

10. Viac solárií ako mekáčov

Vo veľkých mestách v USA je viac salónov so soláriami než prevádzok rýchleho občerstvenia Mc‘Donalds alebo Starbucks!