1. Coco Chanel a jej dovolenka 

Do bronzova opálená pokožka sa dostala do módy vo fashion biznise po tom, čo sa Coco Chanel vrátila v roku 1923 z dovolenky na jachte na Francúzskej Riviére. Späť do Paríža prišla krásne opálená, čo pútalo pozornosť jej okolia. O štyri roky neskôr predstavil časopis Vogue prvé opálené tváre na svojich stránkach.

Ikona 20. rokov Coco Chanel.
Zdroj: Getty Images

2. Generácia nezdravého opaľovania

V 70. rokoch celá generácia doslova piekla svoje telá na slnku pomocou detského oleja, alobalu či dokonca aj rastlinných olejov, aby v letných mesiacoch dosiahli čo najtmavšie bronzové opálenie.

3. Prvé SPF

V roku 1986 bol predstavený prvý SPF 15. SPF 30 sa objavil až v 90. rokoch. Bledá pleť bola opäť populárna, keď sa na starnutie, poškodenie kože a predčasné vrásky začali spájať s prílišným vystavovaním sa slnku.

SPF - Sun Protection Factor - udáva stupeň ochrany pred UVB žiarením.
Zdroj: Sosiukin

4. Vitamín D

I keď je vitamín D pre organizmus dôležitý, bezpečnejším spôsobom, ako ho prijímať, je pomocou stravy než opaľovaním sa na slnku.

Strava bohatá na vitamín D.
Zdroj: iStockphoto

5. Soláriá

Napriek desaťročiam osvety o škodlivosti opaľovania sa v soláriách využíva len v USA až 30 miliónov ľudí túto metódu na zhnednutie pokožky. Približne 71 % návštevníkov solárií tvoria ženy vo veku 16 až 29 rokov.

Ďalšie zaujímavé fakty nájdete v pokračovaní článku na ďalšej strane.