Kedysi sme cestovali do Paríža, aby sme sa odfotili s Eiffelovkou, a do Ríma, kde sme si chceli uchmatnúť záber pri Koloseu. Ruku na srdce, záležalo vám ešte pred takými desiatimi rokmi, či budete na tej fotke dokonale nastajlovaná, s perfektnými vlasmi, a mučili ste svojho „fotografa“ pol hodiny, kým trafil perfektný záber? Asi nie, však? Dnes je doba úplne iná. Na Instagrame vidíme dokonalé obrázky influencerov, ktorí sa predbiehajú v tom, kto z nich zavesí originálnejšiu fotku z dovolenkovej destinácie.

Hlavne nech je na nej všetko idylické, šaty zladené s okolím, mejkap aj v ukrutných tropických horúčavách drží a v pozadí nech nie sú žiadni ľudia, čo by kazili záber. Na jednu fotku sme schopné čakať aj celé hodiny a neraz si vystáť dlhočizný rad. Presne tak, nejedna influencerka ostala sklamaná, keď sa šla odfotiť k Fontáne di Trevi alebo slávnemu chrámu Pura Lempuyang na Bali a dúfala, že ide o prázdne miesto bez davov turistov, kde si spraví dokonalé zábery. Veď na tých fotkách na Instagrame to vyzeralo tak idylicky. Ikonický balijský chrám je dokonca na mnohých záberoch fejk a odraz od vodnej hladiny je vytvorený pomocou zrkadla, ktoré kreatívny fotograf použil a zmiatol tak tisíce ľudí, ktorí sa na miesto vybrali a hľadali chrám pri jazere.

Čo teraz fičí?

Keď začal v roku 2011 pridávať Murad Osmann na Insta­gram fotky svojej priateľky, ktorú drží za ruku, rozpútal tým doslova mániu. Vytvoril sériu #followmeto z najrôznejších kútov sveta a zožal obrovský úspech. Jeho zábery sú hádam najviac napodobňovanými v histórii Instagramu. V tejto póze sa začali fotiť doslova všetci a dodnes je veľmi populárna.

Kým nezačali influenceri pridávať na Instagram dokonalé zábery z rôznych kútov sveta, možno by vám ani nenapadlo na dané miesto vycestovať. Ale teraz si už výlet na Srí Lanku bez ikonickej fotky z vlaku nevieme ani predstaviť. Pre pestrú fotku s raňajkami v bazéne nejedna žena túžila po dovolenke na Bali, a ak sa v Dubaji neodfotíte pri najvyššej budove sveta, akoby ste tam ani neboli.

Priznajte sa, aj vy si vyberáte destinácie podľa toho, ako veľmi sú fotogenické? Nehanbite sa, veď je to úplne v poriadku, ak túžite mať fotku ako svetoznáme influencerky a inšpirujete sa na sociálnych sieťach. Na to tu predsa sú! A cestovný ruch prekvitá.

Skalné mesto Petra

Záber od chrbta s výhľadom na Po­kladnicu – stavbu v historickom skalnom meste Petra v Jordánsku – je už pomaly evergreenom. Kvôli tejto fotke si treba vyšliapať pekný kus cesty do strmého kopca, ale tie lajky potom stoja za to. Presvedčili sa o tom tisíce cestovateľov, ktorí takýto záber zavesili na sociálne siete.

POKRAČOVANIE NA ĎALŠEJ STRANE.