Drogy a depresie

Pierre Bergé  dokonca nemlčal ani o drogách, s ktorými si  Saint Laurent mimoriadne rozumel. Vo svojom ateliéri síce dával na papier geniálne nápady, ktorými ohuroval svet, lenže v súkromí ho ničili nekonečné depresie. A zaháňal ich alkoholom, upokojujúcimi liekmi a kokaínom. ,Yves nevedel žiť. On nemal rád život, a preto potreboval mňa," tvrdil jeho životný partner, ktorý sa od neho po osemnástich rokoch vzťahu odsťahoval. Už sa viac nedokázal pozerať na to, ako sa jeho Yves ničí. A ako sa talentovaný umelec mení na hysterického neurotika závislého od alkoholu a drog. “Chcel som ho pochopiť, preto som tiež skúšal piť. Raz som si s ním dokonca dal aj kokaín. Celú noc sme sa vtedy s Yvesom rozprávali, ale keď ráno vyšlo slnko, povedal som si, že to už nikdy viac nezopakujem. Ja som totiž nenávidel stavy, keď som nad sebou strácal kontrolu. Musel som od neho odísť, aby som sa zachránil.”

Pierre a Yves boli partnermi dlhé roky,  až do smrti známeho návrhára.
Pierre a Yves boli partnermi dlhé roky, až do smrti známeho návrhára.
Zdroj: archív

 

Hoci Pierre Bergé ich spoločný apartmán na parížskej rue de Babylone opustil, pri svojej láske zostal. Bol mu stále nablízku, vždy pripravený pomôcť, pretože Yves bol na tom po zdravotnej stránke čoraz horšie a v roku 2008 mu nádor na mozgu pomohol na druhý svet. Yves Saint Laurent mal vtedy 71 rokov a keď dodýchal, jeho priateľ Pierre ho držal za ruku. „Strávili spolu päťdesiat rokov a prežili príbeh obrovskej lásky, jeden z najväčších v 21. storočí,” hovorí režisér Jalil Lespert, ktorý o tvorbe slávneho dizajnéra pred rokmi nakrútil film. Nechýba tam jeho detstvo, ktoré strávil v Alžírsku. Sú tam jeho začiatky u Diora, aj stavy depresie, ktoré ho doviedli až do nemocnice a kvôli ktorým ako umelecký šéf značky Christian Dior dostal vyhadzov.

Oblečenie z dielne YSL by ste mohli nosiť aj dnes.
Oblečenie z dielne YSL by ste mohli nosiť aj dnes.
Zdroj: archív

Ale nakoniec prišli aj chvíle slávy, keď svetu v roku 1976 predstavil už pod vlastnou značkou legendárnu kolekciu Ruský balet a keď ho americkí novinári korunovali za kráľa Paríža. Veľkolepé haute couture róby, ktoré zapožičala Nadácia YSL, húfy krásnych modeliek vrátane tajomnej Viktórie, ktorú návrhár platonicky miloval ako svoju múzu, klebety a intrigy z módneho sveta, aj toto všetko je súčasťou života Yves Saint Laurenta, ktorý zomrel v roku 2008.  Až o deväť rokov neskôr za ním odišiel aj jeho životný partner. Ešte mu však stihol dať postaviť nádherné múzeum v marockom Marakéši. Je tou najkrajšou spomienkou na slávneho dizajnéra aj  geniálneho umelca, ktorý svojím rebelanstvom obrátil ospalý módny svet hore nohami. A ženy ho budú milovať stále, pretože im do šatníka privial revolúciu. V podobe smokingu, trenčkotu, saharského štýlu aj priesvitných blúzok.

Rukopis známeho návrhára je neprehliadnuteľný.
Rukopis známeho návrhára je neprehliadnuteľný.
Zdroj: archív
YSL miloval farby aj výstrednosť.
YSL miloval farby aj výstrednosť.
Zdroj: archív