Možno to tak funguje aj u vás doma. Najskôr je všetko v poriadku, ale zrazu sa medzi vami vytvorí dusno. Lebo máte na vec rozdielny názor. Lebo on vám zabudol napísať, že bude dve hodiny meškať z práce. Prípadne volala jeho mama, oznámila celej rodine, že v nedeľu všetkách čaká na rodinnom obede, a vôbec ju nezaujíma, že vy ste mali úplne iné plány. A čo ten bordel na kuchynskej linke a neumytý riad, ktorý sa nie a nie umyť sám a všetci automaticky predpokladajú, že čierneho Petra ste si vytiahli vy? Dôvod na hádku sa nájde vždy, v každom vzťahu aj v každej domácnosti, a nie, že nie. Lenže ako to riešiť? Moja kamarátka Lucia má na to svoj recept, najskôr sa doma na všetkých, a teda najmä na svojho chlapa vykričí, potom tresne dvermi a tri hodiny sa doma neukáže. Vraj aby zo seba vyventilovala agresiu. Monika je skôr typ, ktorý sa zatne, urazí a odmieta komunikovať, takže u nich doma býva po každej výmene neznesiteľné dusno, ktoré trvá aj niekoľko dní. Simona v takejto fáze doma prestane variť, upratovať a nahodí bobríka mlčanlivosti, aby ten jej chlap pochopil, že urobil chybu a že od neho očakáva ospravedlnenie. Ak to zjednodušíme, každá dvojica má na konflikty iný recept a ideálne riešenie na ne neexistuje. Alebo žeby predsa?

Konflikty sú normálne, ale..

„Hádky sú vo vzťahoch bežné, prirodzené a niektoré aj prospešné. Na to, aby sme nahlas vyslovili svoje emócie, potreby, vlastné hodnoty. Všetko však závisí od spôsobu, akým ich dávame najavo, aj od slov, aké pri tom používame,“ myslí si francúzsky psychológ a odborník na vzťahy Pascal Anger, podľa ktorého hrá prvé husle najmä spôsob, akým dvojice riešia vlastné konflikty. Najnovšie však vzťahoví experti reagujú na techniku 5-5-5, ktorú v knihe The Beauty od Conflict for Couples, čiže Krása hádok pre páry, predstavili Britky Susan Clarke a CrisMarie Campbell. Nedávno aj pre stanicu BBC vysvetlili tajomstvo systému 5-5-5. V čom je to jeho tajomstvo a čo naň potrebujete? Budete sa čudovať, ale minimálne stopky alebo hodinky, ktoré vám pri hádke budú merať čas.

ChrisMarie Campbell a Susan Clarke tvrdia, že pravidlo 5-5-5 dokáže ultmiť partnerský konflikt za pätnásť minút
Zdroj: archív

„Princíp je veľmi jednoduchý. Ak sa vo vzťahu objaví konflikt, každý z dvojice dostane päť minút času na to, aby povedal svoj názor. Aby vysvetlil, čo sa mu na celej situácii páči a čo nie, čo pri tom cíti, aké zmeny očakáva, prípadne navrhne spôsob riešenia. Najskôr päť minút rozpráva jeden z dvojice, potom päť minút času dostane druhý, zatiaľ čo partner či partnerka ho len počúvajú, a nakoniec prichádza na rad posledných päť minút, keď môžu o probléme diskutovať spoločne. Je dôležité naozaj vyhradiť si na to presný čas, aby to zostalo na rovnici 5-5-5, a nie 5-5-45,“ pripomína Susan Clarke, ktorá s manželkou a spoluautorkou knižky CrisMarie Campbell žije v spokojnom pätnásťročnom manželstve. Vraj im to spolu klape aj vďaka tomu, že obe pravidelne pri nezhodách používajú práve tento princíp.

„Má aj iné výhody,“ myslí si CrisMarie Campbell. Znamená to, že v žiadnej hádke sa nevŕtame donekonečna, ale sme ju schopné naozaj vyriešiť za štvrť hodiny. Každá dostane svoj priestor a neocitáme sa tak v štádiu, že by sa konflikt zvrhol do nekontrolovateľnej situácie, keď by sme si v afek­te povedali aj veci, ktoré by nás nás neskôr mohli mrzieť.“

Pokračovanie článku na ďalšej strane.