Créeme: Bielizeň budúcnosti

Niekedy sa celý vesmír spojí a ukáže vám správny smer, ktorým sa uberať. Presne to sa stalo dvom mladým dizajnérkam Soni Vidiečanovej a Katke Kobušovej, ktoré založili čoraz úspešnejšiu značku organickej spodnej bielizne Créeme. „Stretli sme sa pred pár rokmi na VŠVU v Bratislave. Kým Katka stážovala u jednej fashion koučky a riešila s ňou biznis dresscode, podľa ktorého pod bielu blúzku patrí jedine béžová podprsenka, ja som sa zaoberala tým, ako tvoriť oblečenie, aby sa po vynosení dalo zrecyklovať,“ hovorí Soňa. Pri spodnej bielizni totiž nemá ekologicky zmýšľajúci človek veľa možností. Nekúpite si ju v sekáči ani ju nebudete posúvať ďalej či upcyklovať, ako sa to dá urobiť so zvyškom šatníka.

Najhygienickejšie je kúpiť si novú a po vynosení sa jej zbaviť. „Dbáme na to, aby každá časť spodnej bielizne mohla byť spätne recyklovaná. Preto je všetko stopercentné – bavlnené nite, bavlnená látka, polyesterové gumičky aj mosadzné komponenty. Keď zákazník našu bielizeň vynosí, jednoducho nám ju vráti a my sa postaráme o správnu recykláciu všetkých zložiek.“

Ekologický rozmer je však len jedným z plusov Créeme. Ďalším je čistý, minimalistický dizajn, krásna krémová farbaprírodnej, ničím nefarbenej bavlny a neskutočná pohodlnosť.
Ekologický rozmer je však len jedným z plusov Créeme. Ďalším je čistý, minimalistický dizajn, krásna krémová farbaprírodnej, ničím nefarbenej bavlny a neskutočná pohodlnosť.
Zdroj: Robo Hubač, Archív značiek

Ekologický rozmer je však len jedným z plusov Créeme. Ďalším je čistý, minimalistický dizajn, krásna krémová farba prírodnej, ničím nefarbenej bavlny a neskutočná pohodlnosť. Veď si len predstavte vzdušnú podprsenku príjemnú na dotyk bez neprirodzenej výstuže či kostíc, ktorá napriek tomu drží tvar a nepresvitá! Kým vytvorili finálne strihy, Katka a Soňa skúšali bielizeň na sebe a svojich kamarátkach, až kým to nebolo to pravé. „V ponuke máme tri typy nohavičiek, päť strihov podprseniek a braletiek a dvoje rôznych body. Okrem toho vyrábame tričká pod pánske košele,“ vymenúva Soňa. Hoci sa im darí, nespia na vavrínoch, ale svoju ponuku sa snažia neustále vylepšovať. Ľudia s tmavším pigmentom určite uvítajú sortiment z hnedej bavlny, ktorý plánujú v blízkom čase. Veľkou výzvou pre nich sú podprsenky s väčšími košíčkami, ktoré by aj bez kostíc držali tvar.

Štýlová, originálna a ešte ekologická.
Taká je móda, ktorú tvoria tri mladé
slovenské značky.
Štýlová, originálna a ešte ekologická. Taká je móda, ktorú tvoria tri mladé slovenské značky.
Zdroj: Robo Hubač, Archív značiek

Pre ich bielizeň je charakteristická kvalita, na ktorú si potrpia. Vďaka takzvanému certifikátu GOTS, najvyššiemu v módnom priemysle, presne viete, z ktorej časti sveta pochádza bavlna na jej výrobu, plus máte istotu, že bola vyrobená čo najviac ekologicky bez toho, aby bol niekto vykorisťovaný. „Všetky komponenty sa vyrábajú na zákazku a následne sa zošívajú v dielni. Všetko sa deje na území bývalého Československa,“ približujú zakladateľky Créeme, ktoré už takmer nenosia inú bielizeň ako tú, ktorú samy vymysleli. „Koža je náš najväčší orgán, preto by sme si na ňu nemali dávať toxické látky, bežne prítomné v textile. Rovnako ako opatrne vyberáme suroviny pri varení, by sme mali pristupovať k oblečeniu. Najmä k tomu, ktoré je v priamom kontakte s nahou pokožkou.“

Pokračovanie článku na ďalšej strane.