Akú máš noc, taký bude tvoj deň, hovoria odborníci. „Náš spánok sa začína ráno, nie až večer, ako sa mylne veľa ľudí domnieva,“ hovorí expertka Mgr. Miriam Woltemar, ktorá sama bojovala desať rokov s insomniou. Stala sa závislou od liekov na spanie. Prežívala strach, trpela úzkosťou a jej nočný oddych vyzeral katastrofálne. Aby si pomohla, vyskúšala všetko od liečiteľov, regresnú terapiu, hypnózu až po bylinky. Prešla dlhou cestou a dnes lieči druhých. „Keď som sa konečne zbavila nespavosti, vytvorila som si portál zdraveranko.sk a zdieľala tam svoju e-knihu Ako som začala spať,“ hovorí Miriam. „Chcem pripomínať, aký je spánok dôležitý, pretože u nás sa naň veľmi nemyslí. Ešte donedávna sa hovorilo, že kto chce byť úspešný, musí veľa pracovať a stačí mu aj menej spánku. Lenže to nie je pravda. Mozog sa vtedy čistí, preto tento nočný relax nemôžeme obetovať na úkor práce. Žiaľ, biologické hodiny a náš cirkadiánny rytmus, ktoré riadia ľudské bdenie a spánok, neoklameme.“

Spánok je dôležitý pre prežitie

„V čase, keď som vysadila hypnotiká, nastavila som si denný režim, rannú a večernú rutinu. Každé ráno, hneď po prebudení poďakujem za svoj spánok a sebe. Začínam rannou meditáciou a čítaním knihy. Po rannej hygiene vypijem pohár vody a idem na prechádzku so psami a keď je vonku dobré počasie, idem si aj zabehať. Každé jedno ráno som vonku, či svieti slnko, prší alebo sneží. A keď sa vrátim, osprchujem sa vlažnou vodou,“ opisuje svoj ranný rituál, ktorý by si mal nájsť a nastaviť každý. Ten je základom aktívneho a produktívneho dňa. „Správny štart ovplyvňuje priebeh celého dňa. Denne dodržiavam svoju rutinu, chodím v približnom čase spávať, ale aj vstávam bez budíka, užívam si deň a teším sa večer do postele, čo sa mi desať rokov nedarilo,“ vysvetľuje Miriam, ktorá spáva priemerne 7,5 hodiny.

Akú máš noc, taký bude tvoj deň, hovoria odborníci.
Zdroj: Shutterstock

Dôležitý sérotonín

Ak je reč o spánku, všade sa spomína dôležitý hormón melatonín, ktorý zabezpečí výdatný nočný oddych a jeho kvalitu. Vylučuje sa prirodzene, keď sa začne stmievať. Lenže dôležitú rolu tu hrá aj sérotonín, čiže hormón šťastia, ktorý ovplyvňuje náladu, spánkový cyklus, termoreguláciu, sexualitu, sebavedomie, pohľad na svoj život a kognitívne, čiže poznávacie funkcie. A odkiaľ ho získať? Približne 95 percent sérotonínu sa nachádza v tráviacom trakte. Jeho tvorbu ovplyvňuje strava, miera aktivity, vitamínu D a množstvo prírodného denného svetla. Preto ak jeho produkcia klesá, zdravie upadá, je to jednoduchá rovnica. „Aj ľudská koža dokáže tvoriť sérotonín a premieňať ho na melatonín. Ľudia s nedostatočnou hladinou tohto hormónu trpia častými pocitmi úzkosti a depresie,“ pokračuje odborníčka. Denné svetlo však nemá rovnaký účinok na spánok, biologické hodiny sú naň najcitlivejšie ráno. Samozrejme, svoje robí aj ročné obdobie, napriek tomu je dôležitý pobyt na svetle v každom čase, aj v zime, aj vtedy, keď je zamračené. Ľudský organizmus si s tým poradí. „Nezabúdajte na slnečné okuliare, ale aspoň ráno, ak slnko nie je také agresívne, si ich zložte z tváre. Blokujú svetlo, ktoré preniká do očí,“ radí expertka.

Pokračovanie na ďalšej strane.