Štátny pohreb vo Westminsterskom opátstve dnes ráno 19. septembra zahalil krajinu Spojeného kráľovstva do smútočnej čiernej.  Členovia kráľovskej rodiny, politickí predstavitelia aj osobnosti sa prišli rozlúčiť s najdlhšie vládnucou panovníčkou kráľovnou Alžbetou II. Účastníci museli samozrejme dodržať veľmi prísny dress code:  oblečenie v čiernej farbe, šaty či kabáty v dĺžke po kolená, čierne klobúky a voliteľné závoje. Pre pánov to bol zas denný formálny odev – žaket. Muži z kráľovskej rodiny ako kráľ Karol III. či William, princ z Walesu, mali predpísanú podľa protokolu vojenskú uniformu.

Hoci bol dress code prísny, hlavne dámy vniesli do outfitov osobný detail a uctili si pamiatku Jej Veličenstva v drobných detailoch.

Catherine, princezná z Walesu

Vojvodkyňa zvolila elegantné kabátové šaty od Alexandra McQueena. Rovanké šaty sme na nej videli aj v bielom prevedení. Doplnila ich štvorradovým chokerom z japonských perál s diamantovým zapínaním. Šperk predtým nosila aj zosnulá princezná Diana. Kate mala náhrdelník prvýkrát na sebe v roku 2017, počas osláv 70. výročia kráľovnej Alžbety II. a princa Philipa. Neskôr náhrdelník doplnila k outfitu aj na pohreb princa Filipa v apríli 2021 a symbolicky si ho dala aj na pohreb kráľovnej. Look zavŕšila bahrajnskými perlovými náušnicami, ktoré boli tiež súčasťou zbierky šperkov kráľovnej.

Perlový náhrdelník mala na sebe Kate trikrát.
Zdroj: https://www.instagram.com/p/CisHJBYMOPu/

Meghan Markle

Vojvodkyňa zo Sussexu, sa obliekla do hladkých čiernych šiat s pelerínou a doplnila ich rukavicami po lakte. Svoj outfit zavŕšila perlovými náušnicami, ktoré jej darovala kráľovná Alžbeta II. v roku 2018 Náušnice majú význam pre Meghan veľký význam, keďže ich dostala od kráľovnej počas ich prvého  oficiálneho stretnutia vo dvojici. Okrem toho sú perly symbolom tradičných šperkov, ktoré kráľovská rodina nosieva na pohreboch a smútočných obradoch.

Meghan zvolila náušnice, ktoré dostala od kráľovnej ako darček.
Zdroj: Getty images

Kráľovná Camilla

Manželka kráľa Karola III. sa rozhodla doplniť svoj čierny komplet pozoruhodnou brošňou Hesse Diamond Jubilee od kráľovnej Viktórie, ktorú jej pravdepodobne venovala kráľovná Alžbeta II., keď sa v roku 2005 vydala za kráľa Karola III. a tým vstúpila do kráľovskej rodiny. Camilla ju už predtým nosila pri viacerých slávnostných príležitostiach. Brošňu v tvare srdca zdobia dva zafírové prívesky a číslo „60“ v slovanských znakoch.

Camilla zvolila cenný šperk v podobe brošne.
Zdroj: Getty images

Viac outfitov z pohrebu si pozrite v našej FOTOgalérii. 

Páčia sa vám šperky zo zbierky kráľovnej Alžbety II.?