Dnes Petrine šperky nosia nielen Slovenky, ale ženy na celom svete. Už v útlom detstve si vybrala svoje budúce povolanie veľmi cieľavedome. „Odkedy sa pamätám, bola moja najobľúbenejšia činnosť hrať sa s maminou šperkovnicou. Mala veľkú zbierku bižutérie a skôr ako páradiť sa ma bavilo skúmať, ako sú šperky vyrobené. Bolo to možno spôsobené tým, že sa mi častokrát omylom podarilo šperky pokaziť a musela som sa veľmi rýchlo naučiť zahladiť stopy,“ smeje sa dnes úspešná autorka šperkov.

Petru Toth priviedla k láske k šperkom mamina šperkovnica.
Zdroj: Archív Petry Toth


Umelecká tvorba Petry Toth je inšpirovaná folklórom. Svojimi prepracovanými a farebnými šperkmi, za ktorými stoja príbehy, ľudové vzory a kroje, si získala srdcia mnohých žien. Preto keď minulý rok ohlásila, že s výrobou šperkov končí, mnohých jej rozhodnutie zaskočilo. Petra sa vyjadrila, že potrebuje čas na načerpanie inšpirácií, novej energie, hlbšie preniknutie ku koreňom, z ktorých čerpá. „Ohlásila som poslednú kolekciu LUBINA, odvtedy sme žiadne iné kolekcie nevyrobili. V princípe sme dovtedy robili približne dve kolekcie ročne a tie sa neustále dorábali. Napríklad kolekciu Mileva som dorábala päť rokov. Počas prvej vlny pandémie som si povedala, že po 15-tich rokoch by stačilo. Úplne som prekopala koncept,“ vraví šperkárka, ktorá chytila druhý dych a na tvorbu ako takú nezanevrela. Práve naopak. Po prvotnom šoku verejnosti, že už nič nové nevytvorí, prišli nové nápady.

Šperkárka prekopala koncept a dnes už nevyrába veľké kolekcie ako kedysi.
Zdroj: Archív Petry Toth


Ako to teda v skutočnosti bolo s jej ohlásením konca? Myslela to vážne? Alebo šlo len o marketingový ťah? „Netvoríme už kolekcie, ale malé série, sety či solitéry. A budeme ich tvoriť častejšie, môj plán je aspoň jeden nový produkt s novou témou mesačne,“ vysvetľuje exkluzívne pre EMMU Petra. Jej umelecké šperky tak, našťastie, z trhu nezmiznú, ale dokonca pribúdajú stále nové. Len budú vyrábané v omnoho menšom počte kusov. „Chcem zvýšiť exkluzivitu šperkov a chcem viac tvoriť. Solčianky boli štyri dvojsety a Majolika mala kabelku a pár doplnkových šperkov. Nemôžeme hovoriť o kolekcii, keď má 4 druhy šperkov. A takto ma to baví oveľa viac, ako tých 15 rokov dozadu, keď som začínala,“ dodáva šperkárka Petra Toth a upokojila tak milovníčky jej šperkov. Značka teda ide ďalej a môžeme sa tešiť na nové kúsky z jej ateliéru.

Viac fotiek Petry a jej umeleckých šperkov nájdete v našej FOTOgalérii.