„K tejto téme som sa dostávala postupne. Zo začiatku som z módy vnímala iba to, čo nám podsúvali kampane módnych značiek, videla som z nej iba to pekné a dobré – nové trendy, výhodné akcie, ľahko dostupné pre každého. Keď som v pätnástich rokoch začala cestovať ako modelka, moje prvé kroky viedli do Ázie. Tam som bola konfrontovaná s tou dovtedy pre mňa neznámou stránkou módy. Postupne som si dávala do súvislosti, že tento globálny odevný biznis nie je iba o tom, čo vidíme, ale je to aj o ťažko pracujúcich ľuďoch často v zlých podmienkach, o ľudských osudoch, o ekonomických, sociálnych, environmentálnych a klimatických dôsledkoch.“ Ďalším témam ako slow fashion či upcyklácia sa Kinga začala aktívne venovať v úplnom začiatku covidu. „Celý svet tak trošku spomalil, bol čas a priestor na kreatívne veci,“ myslí si modelka. Upcykling bol medzi nami už dávnejšie, len názov sa zmenil pre mladšiu generáciu. „Napríklad moja babka uštrikovala sveter, a keď ju prestal baviť alebo sa stal zbytočným, tak ho znova vypárala a z tej istej priadze uštrikovala niečo iné. Myslím si, že to bolo vďaka tomu, že tá priadza bola kvalitná a stále ešte plnila svoju funkciu. Je veľa kreatívnych spôsobov, ako sa dá textilný odpad ešte využiť.“

Azda najväčší podiel na tom, že sa Kinga začala venovať téme udržateľnosti v móde, má uznávaná módna dizajnérka Mária Štraneková.
Zdroj: Martin Tomečko

Ovplyvňuje myslenie študentov módy

Azda najväčší podiel na tom, že sa Kinga začala venovať hlbšie celej tejto téme, má práve profesorka a uznávaná módna dizajnérka Mária Štraneková. „Ona nám ako študentom bola reálnym príkladom, ona nás viedla k tomu, že udržateľnosť sa začína v každom z nás a nemala by byť reklamne diktovaná. V móde ide o rozumnú a kvalitnú voľbu oblečenia ‚pre telo a dušu’ – podľa svojich možností, finančných či mentálnych. Treba vždy rozmýšľať ekologicky a zodpovedne, a to nielen v móde, pretože tento pojem sa neustále vyvíja a mení,“ pripomína Kinga. Nedávna kolekcia Márie Štranekovej Natural mode, kde využila variácie strihu s nulovým odpadom, bola dokonca ocenená Národnou cenou za dizajn v kategórií móda a životný štýl. S mladou študentkou z Dunajskej Stredy práve spolupracuje na vytvorení nadčasovej a sustainable – trvalo udržateľnej kolekcie. „Naša spoločná kolekcia pokračuje v intenciách zero waste strihu, no výber materiálov som zvolila odvážnejší, čo sa týka farieb, štruktúry alebo vzoru. Využili sme čisto prírodné materiály ako kašmír, hodváb a vlnu, ale mňa zaujali aj také, ktoré mala v ateliéri už dlhší čas a nevedela, ako ich využiť. Tak­isto sme vyvíjali i praktickosť a kombinovateľnosť jednotlivých outfitov. Tvorila som si akoby kapsulový šatník, ktorý maximálne využijem,“ hovorí modelka, pre ktorú má táto kolekcia nevyčísliteľnú hodnotu.

Kinga svojou udržateľnou kolekciou ukazuje, že treba rozmýšľať ekologicky a zodpovedne.
Zdroj: Martin Tomečko