Zatvoriť vyhľadávanie

Vyhľadávanie

OTESTUJTE SA: Viete doplniť časti najznámejších slovenských básní? Dokážte, že máte prehľad!

OTESTUJTE SA: Viete doplniť časti najznámejších slovenských básní? Dokážte, že máte prehľad!
Foto: Shutterstock

11.3. 17:00 Spomienka na recitácie básní mnohých z nás vráti rýchlosťou blesku do školských lavíc, kedy sme pred celou triedou nervózne prednášali úryvky z najznámejších diel slovenskej poézie. Okrem poriadneho stresu to bol však po vyrieknutí posledného verša aj pocit úľavy a hrdosti, že sme si celú báseň zapamätali bez najmenšieho zaváhania. Pokiaľ ste počas svojich študentských čias dávali na hodinách slovenského jazyka aspoň trochu pozor, dnešný kvíz by ste mali bez problémov zvládnuť na plný počet bodov.

1/15 Andrej Sládkovič - MARÍNA: Ja sladké túžby, túžby po… spievam peknotou nadšený, a v tomto…mojej ohlase svet môj je celý zavrený.

2/15 Samo Chalupka - MOR HO!: Zleteli orly z Tatry,…na podolia, ponad vysoké hory, ponad rovné polia; preleteli cez…, cez tú šíru vodu, sadli tam za pomedzím slovenského rodu.

3/15 Ján Kollár - SLÁVY DCÉRA: Mlčím, váham – vtom do…ruku vnorím, srdce…z nej a rozlomím: „Berte!“ vravím. „Vlasti pol, pol tebe, Mína.“

4/15 Janko Kráľ - DUMA BRATISLAVSKÁ: Ten…zámok pekný murovaný – čudujú sa z neho na Dunaj tí páni, čuduje sa z neho aj…šuhaj: ako pekne tečie ten povestný Dunaj.

5/15 Mária Rázusová-Martáková - RANENÁ BREZA: Mesiačik veľký,… bozkával brezu na listy: „Brezička, breza,…mi, prečo tak plačeš noci, dni?“

6/15 Miroslav Válek - JESENNÁ LÁSKA: Láska je strašne…, láska, tá všetko sľúbi, no ten, čo ľúbil, sklamal sa a ten, čo sklamal, ľúbi. Prach dlhých…letných dní na staré lístie padá, poznala príliš neskoro, ako ho mala rada

7/15 Ľudovít Štúr - DUMKY VEČERNÍ: Samoten v háji, kde hlasu nehlesne, zamyšlen sedě, v…se tratím; na nebi modrém slunce k horám klesne a již jen z dálky…skulinami hledí do háje, kde čas sobě krátím.

8/15 Ján Botto - SMRŤ JÁNOŠÍKOVA: Horí ohník, horí na Kráľovej holi. Ktože ho…? – dvanásti sokoli. Dvanásti sokoli, sokolovia…, akých ľudské oči viacej nevideli!

9/15 Daniel Hevier - ČITATEĽ KOMIKSOV: Pod…cez hodiny čítam komiksy Čomu z toho nerozumiem to si domyslím Darmo do mňa všetci… sú to nezmysly Ja viem svoje najradšej mám iba komiksy

10/15 Krista Bendová - BOLA RAZ JEDNA TRIEDA: Bola raz…trieda, v tej triede bola krieda. Tá krieda bola biela a bolo jej dosť veľa. No prišiel Miško… – šuch – kriedu do vrecúška!

11/15 Milan Rúfus - ZLATÁ MUZIKA: Poletuje nad… Zlatá muzika. Poletuje ako vtáča, srdce preniká. Ako husle, ako…, ako jasný zvon. Raduje sa, chúďa zlaté, že je chvíľu von.

12/15 Ľudmila Podjavorinská - TANEČNICE: Tancujú si tanečníčky, tancujú, po…pažiti, po trávičke cifrujú. Slnko hreje, veselo je, hojaja ! žiadna sa tak…, neposkočí, ako ja!

13/15 Ladislav Novomeský - TO STRAŠLIVÉ: Úzkosti ničivé! To nič v nich strašlivé je, to nič je strašlivé: nič v ničom…, ten plameň spaľujúci, ktorý nezahreje, ten plameň…, tie chladné plamene.

14/15 Ján Kostra - NIET VERU LÁSKY BEZ RIZIKA: Niet veru lásky bez rizika. Človek sa vrhá ako chrúst do kvetov…kríka, až zaspí na lupeni úst. Potom ho…z konárika a zožerie ho sprostá sliepka. Niet veru lásky bez rizika.

15/15 Ján Smrek - DIEVČA V ROZKVETE: Niet pôvabnejšej veci na svete, ako je dievča v rozkvete! To živé…, ktoré preniká jak elektrické vlny, tá štíhlosť… a pohľad slnca plný.

Hrať znova Pochváľ sa výsledkom Ďalšie kvízy
DISKUSIA

Hot video

Ste zvedaví, čo vás dnes čaká v živote? Pozrite si horoskop: