Esther Berg má 43 rokov, štyri deti a na Instagrame ju sleduje viac ako 350-tisíc ľudí. Svoju popularitu vo svete sociálnych médií však nezískala pomocou pochybnej práce instagramovej modelky či propagovania výrobkov ako detoxikačný čaj. Práve naopak. Esther je ortodoxná židovka a fotky jej šatníka s desiatkami značkových kabeliek (áno, nosí Dior, Hermès aj Balenciaga) a zrkadlové selfíčka v šatách od známych dizajnérov pravidelne strieda s obrázkami slávnostne prestretého sabatového stola, opulentných osláv židovského Nového roku či akčným šotom z niektorej z mnohých charít, ktorým sa venuje. A, samozrejme, jej oblečenia, ktoré je takmer vždy cniut. Cudné.

Esther Berg má 43 rokov, štyri deti a na Instagrame ju sleduje viac ako 350-tisíc ľudí.
Esther Berg má 43 rokov, štyri deti a na Instagrame ju sleduje viac ako 350-tisíc ľudí.
Zdroj: Instagram/estherandsasha

Medzi pravidlá cniut, teda cudnosti, patrí, že treba mať na verejnosti zakryté kľúčne kosti, plecia i kolená a vydaté ženy si musia zakrývať aj vlasy. Netreba sa teda zahaľovať od hlavy až po päty, stačí od krku po kolená. Módnym blogerkám ako Adi Heyman, Eliana Ladenheim, Rachelle Yadeger či Rivkah Levy, ktorých štýl ovláda prísne náboženstvo, to však problém nerobí.

Adi Heyman už na prvý pohľad vyzerá ako modelka. Je vysoká, štíhla, hlavu jej zdobia dlhé blond vlasy a má prenikavé modré oči. Na druhý pohľad si však všimnete, že jej prirodzene vyzerajúce vlasy sú vlastne parochňa a hoci je vonku 25 stupňov, Adi má na sebe maxišaty s dlhými rukávmi. Alebo tričko s trojštvrťovým rukávom zastrčené do midisukne. Alebo... všetko značkové, všetko nesmierne trendy a hlavne, všetko prispôsobené pravidlám cudnosti, ktorým sa podriaďuje.

„Slovo cudnosť je zvláštne. Ľudia si predstavujú nejakú naivnú vidiečanku alebo stredovekú pannu. Ale to vôbec nevystihuje, kto som,“ hovorí Adi. „Ortodoxná móda nemusí znamenať, že som staromódna, spiatočnícka alebo ovládaná náboženstvom. Práve naopak. Trvalo mi, kým som sa v tomto štýle našla. Ale teraz si neviem predstaviť, že by som sa obliekala inak. Milujem vrstvenie, výrazné volány, maxidĺžky s dramatickým množstvom látky, rozličné pončá, kaftany a maxišaty. Keď som sa o takúto módu začala zaujímať, odrazu som inšpiráciu videla všade.“ Pri svojej ceste za módou, ktorá viac zahaľuje ako odhaľuje, sa niekedy uchyľuje ku kreatívnym riešeniam. Do overalov si dáva všívať rukávy, do lemu šiat zas extra látku či volány, ktoré jej zahalia kolená. Podľa jej názoru to však za to stojí. „Keď sa zakrývame, odhaľujeme viac zo svojej osobnosti,“ dodáva.

Pokračovanie článku na ďalšej strane.