Vyzerá to tak, že máme novú drogu lockdownu. Každý, kto môže, nakupuje v e-shopoch a akosi si nevšíma, že to so svojimi nákupmi začína preháňať. Hoci sa to na prvý pohľad javí ako nevinná zábavka, táto závislosť je silný súper. Už asi pred sto rokmi nemecký psychiater Emil Kraepelin opísal nakupovacích maniakov, ktorí nedokážu racionálne nakupovať, hoci ide o inteligentných ľudí. V roku 1990 ju už špecialisti prvýkrát označili za duševnú poruchu, ktorá si tyká s patologickým hráčstvom, teda poruchou kontroly impulzov.

A dnes? Dnes je najväčším strašiakom, ktorý stojí v tieni svetovej pandémie. Shopoholizmus, špeciálne ten online, neničí zdravie priamo ako tvrdé drogy, ale jeho účinok na život je úplne rovnaký. Ako každá omamná látka spôsobuje rýchly nástup endorfínov, hormónov šťastia a radosti, ktoré na prchavý moment prebijú negatívne emócie. Závislá osoba začne vyhľadávať tento pozitívny pocit, ale čím častejšie nakupuje, tým častejšie potrebuje svoju dávku. Potom prichádzajú pocity viny, hnev, depresia, úzkosť a zrazu sa ocitá v začarovanom kruhu. Odborníci na adiktológiu, ktorí sa zaoberajú prevenciou, liečbou a výskumom rizikových foriem správania, poukazujú, že priemernou nákupnou „narkomankou“ sa stáva už takmer každá desiata z nás. Alarmujúce číslo, však?

Shopoholizmus, špeciálne ten online, neničí zdravie priamo ako tvrdé drogy, ale jeho účinok na život je úplne rovnaký.
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Lockdown a zákerný vírus nám zmenili život a zamiešali karty. Prechádzky po nákupných centrách sme vymenili za online nákupy, ktoré nám prinášajú iný pocit uspokojenia a slasti. „Ide o typickú hyperkompenzáciu. Nedostatok jedného si nahrádzame prebytkom druhého. Sociálna izolácia, pocit samoty, zníženie života, strata možnosti sa pohybovať voľne a ísť do prírody, to všetko si nahrádzame inými formami. Najviac poruke je naozaj online prostredie aj so svojou formou patologického nakupovania,“ komentuje uznávaná psychologička PhDr. Barbora Kuchárová, ktorá má s liečbou závislostí dlhoročné skúsenosti.

Pokračovanie na ďalšej strane.