Každoročné podujatie, ktoré organizuje šéfredaktorka Vogue Anna Wintour, je vždy nabité celebritami a tie svojou účasťou podporujú Kostýmový inštitút v Metropolitnom múzeu umenia. Od roku 2005 sa toto podujatie bez najmenších problémov uskutočňovalo vždy prvý pondelok v máji. Zároveň slávnostne otváralo začiatok jarnej výstavy múzea.

Lady Gaga zažiarila minulý rok až v troch outfitoch.
Lady Gaga zažiarila minulý rok až v troch outfitoch.
Zdroj: Getty images

Tohtoročnú výstavu s témou "About Time: Fashion and Duration" („Je načase: Móda a trvanie“) sponzoruje luxusný módny dom Louis Vuitton. Je cestou histórie módy od roku 1870 až po súčasnosť. V piatok 13.3. však Metropolitné múzeum oznámilo, že bude dočasne uzatvorené, čo viedlo k špekuláciám, že sa tým budú riadiť aj usporiadatelia gala. V pondelok to pre magazín Vogue potvrdila Anna Wintour, že dobročinný večer sa nebude konať podľa plánu.

„Vzhľadom na nevyhnutné a zodpovedné rozhodnutie Metropolitného múzea o zatvorení jeho dverí, galavečer odkladáme na neskorší dátum,“ napísala. Dodala však, že magazín Vogue napriek tomu zverejní malú ukážku „mimoriadnej výstavy“ vo svojom májovom vydaní.

Organizátorka Met Gala Anna Wintour.
Organizátorka Met Gala Anna Wintour.
Zdroj: Getty images

Met gala sa nezaobišlo bez komplikácii či zmene plánov prvýkrát vo svojej 72-ročnej histórii. Do histórie sa zapísali napríklad dva ročníky, kedy bol charitatívny večer zrušený úplne. V roku 1963 po atentáte na prezidenta Johna F. Kennedyho a v roku 2002 po teroristických útokoch 11. septembra 2001.

Lístky na módnu udalosť sú len pozvanie a ich cena sa šplhá k 30 000 dolárom, vďaka čomu tvoria primárny zdroj príjmov pre múzeum. Podľa denníka New York Times minuloročné gala získalo pre kostýmový inštitút 15 miliónov dolárov. Ani múzeum, ani Wintour zatiaľ neuviedli žiadne ďalšie podrobnosti o tom, kedy by mohlo Met gala dostať náhradný termín.
Tohtoročná výstava mala byť súčasťou širších osláv 150. výročia Metropolitného múzea. Zostavili ju zo 160 módnych kreácii a mala byť otvorená pre verejnosť od 7. mája, tri dni po gala, až do 7. septembra. 

Veríme, že upokojení nepriaznivej situácie, v ktorej je samozrejme prvoradé zdravie, si budeme môcť naplno vychutnať dokonalé módne kreácie. Vo FOTOgalérii sme pre vás pripravili zbierku outfitov z minulého ročníka, aby sme pripomenuli umeleckú stránku podujatia.