Kiku som spoznala na jednej grilovačke. Počas najväčšej zábavy, keď sa atmosféra stupňovala a všetci sa tam začali baviť, zrazu vytiahla ihlice, vlnu a začala pliesť akýsi sveter. Prekvapene som sa na ňu pozrela a spýtala sa: „Nudíme ťa?“ Začala sa smiať a vysvetľovať, že vôbec nie, ale že ona pletie a háčkuje vždy a všade. V meste pri káve s kamoškami, v čakárni u lekára, skrátka všade. A okolosediace baby, ktoré ju poznajú dlhšie, len súhlasne prikyvovali, pretože sú na Kristínu a jej pletenie už zvyknuté. Už o pár minút som prechádzala jej Instagram a obdivovala topy, kabáty, šaty, čiapky, pončá, deky či svetre, ktoré vlastnoručne vyrába.

Meno Kristíny Tran pritom nie je žiadnou novinkou ani na hudobnej scéne. Pod umeleckým menom Layla vydala album LST, mala vlastnú kapelu, vystupovala na mnohých hudobných festivaloch a spolupracovala s takými menami ako Majk Spirit, Separ či Addis.

Kristína Tran vydala EP so 7 novými skladbami.
Zdroj: Katarína Hoffmann Šlesárová

„Od roku 2016 som začala vydávať pesničky pod svojím civilným menom. Počas pandémie sa mi podarilo vydať EP Transmission, na ktorom je sedem nových songov. Najviac sa zatiaľ darí videu k piesni T.K.K.T s Tomym Kottym,“ vysvetľuje Kristína, ktorá už pracuje na ďalších skladbách. A hoci hudbu miluje, svoju kreativitu naplno využíva aj v módnej sfére. Môže za to jej sestra, ktorá ju naučila háčkovať.

Dnes už veľmi riešim, či konkrétny kúsok potrebujem, v akých podmienkach vzniká a či si ho neviem vyrobiť aj sama.
Kristína Tran

„Intenzívne sa tomu venujem asi päť rokov. Vtedy som ešte okrem príležitostného spievania mala normálne zamestnanie a háčkovala som po nociach. Keď mi začali objednávky pribúdať, rozhodla som sa, že to skúsim naplno,“ spomína Kika, ktorá má po otcovi vietnamské korene. A práve z vietnamčiny si požičala aj názov svojej módnej značky. „Soay znamená vo vietnamčine mango. Volala ma tak rodina z otcovej strany, keďže som ho pri svojej prvej návšteve Vietnamu jedla doslova od rána do večera. A odpadla som, keď som zistila, že je to aj druh škótskej ovce, z ktorej sa robí kvalitná vlna,“ usmieva sa exotická kráska a považuje to za priam osudové znamenie.

Kika prepadla pleteniu a háčkovaniu. O jej originálne kúsky je obrovský záujem.
Zdroj: Katarína Hoffmann Šlesárová

K módnej tvorbe mala blízko už od detstva. Keď ako malá tancovala akrobatický rokenrol, sama si navrhovala a upravovala kostýmy. V súkromí stavila skôr na pohodlné oblečenie a street style, trendy nikdy príliš neriešila. „Dlho som nenosila opätky a pamätám si na obdobie, keď som mala obľúbené hnedé široké a dlhé menčestráky, ktoré som doslova vláčila po zemi ako taký chalanko. To by som si už dnes na seba asi neobliekla,“ smeje sa Kika, ktorá však stále miluje oversize oblečenie a tepláky. „Páči sa mi aj boho štýl a keď je príležitosť, napríklad vystúpenie, som aj za odvážnejšie modely. V mojom šatníku sa nájdu skôr basic kúsky, ktoré posledné roky dopĺňam vecami z vlastnej dielne Soay. Dnes už veľmi riešim, či konkrétny kúsok potrebujem, v akých podmienkach vzniká a či si ho neviem vyrobiť aj sama.“ Najčastejšie si vraj podáva kľučku s galantériami a predajňami s metrovým textilom a so svojou značkou má veľké plány.

Kristína Tran
Zdroj: Katarína Hoffmann Šlesárová

Rada by pripravila vlastnú kolekciu a predstavila ju na módnej prehliadke. „So skúsenosťami, ktoré som nabrala počas posledných rokov, sa na to cítim pripravená. A  plánujem, že si raz otvorím aj svoj obchodík, prípadne showroom,“ netají sa šikovná návrhárka, ktorej modely už teraz nosia mnohí jej kolegovia z umeleckej brandže. Kúsky od nej má v šatníku Tina, Dara Rolins, tanečníčka Lady Mel, spevák Majk Spirit, herec Števo Martinovič aj sama Kika si najčastejšie oblieka vlastné modely. Sama sebe je totiž najlepšou reklamou. Ak ju niekedy stretnete, už sa jej nemusíte pýtať, odkiaľ má ten super háčkovaný top či šaty. Budete to presne vedieť.

Kristínine naj kúsky zo šatníka nájdete v pokračovaní článku na ďalšej strane.