Dnes Petrine šperky nosia nielen Slovenky, ale ženy na celom svete. Už ako dieťa si vybrala svoje budúce povolanie veľmi cieľavedome. „Odkedy sa pamätám, najradšej som sa hrávala s maminou šperkovnicou. Mala veľkú zbierku bižutérie a skôr než parádenie ma bavilo skúmať, ako sú šperky vyrobené. Asi aj preto, že často som ich omylom pokazila a musela som sa rýchlo naučiť, ako zahladiť stopy,“ smeje sa Petra, ktorá prvý kúsok vytvorila už ako šesťročná. „Bola to spona do vlasov pre moju kamarátku zo škôlky. Počas strednej školy som mala takú putovnú škatuľu so šperkmi a predávala som ich kamarátkam a známym z okolia rodiny. A keď som mala osemnásť, začala som sa výrobou šperkov živiť,“ spomína mladá dizajnérka, ktorej v začiatkoch pomohla módna návrhárka Lýdia Eckhardt. Od nej sa Petra naučila, ako komunikovať s klientkami či vystavovať svoje kolekcie.

Petra Toth patrí k našim najznámejším tvorcom šperkov.
Zdroj: archív

Zlomový moment v jej tvorbe nastal, keď sa rodená Bratislavčanka presťahovala mimo ruchu hlavného mesta do starého vidieckeho domu s vinohradom. Keď videla, ako sa vyrába víno a čo všetko sa za tým skrýva, výrazne to ovplyvnilo aj jej tvorbu. „Bavilo ma študovať rôzne remeslá, nielen výrobu vína. A niekde v tých časoch som začala objavovať naše korene. Bolo to pred pätnástimi rokmi a vtedy okrem folkloristov o folklóre nevedel nikto nič. Ja som však bola presvedčená, že práve naše dedičstvo je to, čím sa môžeme odlíšiť od zahraničných značiek. A že by sme si to bohatstvo mali zachovať, opatrovať ho a rozvíjať,“ opisuje svoju umeleckú cestu. Hoci ju od ľudovej tematiky v začiatkoch viacerí ľudia odhovárali, ona sa rozhodla staviť celú svoju tvorbu práve na folklórnu kartu. Dodnes navštevuje rôzne kraje a kúty Slovenska, kde prácne vyhľadáva ľudové vzory, kroje a príbehy, ktoré sú za ich vznikom. Tie potom kreatívne pretavuje do náušníc, náhrdelníkov, prsteňov či náramkov. „Už na začiatku som sa rozhodla, že chcem robiť dostupné šperky, takže ich vyrábam z mosadze a chirurgickej ocele v kombinácii s krištáľom, perlami a so sklom,“ prezrádza Petra.

Minulý rok si dala Petra dlhšiu tvorivú pauzu.
Zdroj: Archív Petry Toth

Tvorí pod značkou, ktorá nesie jej meno, a jej kultová kolekcia MILEVA určite neušla vašej pozornosti, podobne ako LUBINA, ktorou Petra zavŕšila istú etapu svojej tvorby. Minulý rok totiž vyhlásila, že je jej poslednou kolekciou. „Netvorím už kolekcie, ale malé série, súpravy či solitéry. A chcem ich tvoriť častejšie, môj plán je aspoň jeden nový produkt s novou témou mesačne. Rada by som zvýšila exkluzivitu šperkov a  potrebujem viac tvoriť, pretože to ma na mojej práci baví najviac,“ pokračuje známa šperkárka, ktorá nosí len vlastné kúsky, ale ak ide o oblečenie, rada podporí slovenské dizajnérky. Má rada módu Jany Pištejovej, Jany Gavalcovej, Petry Kubíkovej či Zlatice Hujbertovej, no jej najcennejším modelom v šatníku sú svadobné šaty, ktoré jej ušila Andrea Pojezdálová.

Popri práci sa Petra naplno venuje rodine.
Zdroj: Archív Petry Toth

A ako by sama charakterizovala svoj štýl? „Ženský, funkčný a originálny. Oblečenie radšej nosím jednofarebné, nie som veľký fanúšik vzorov, o to viac sa vybláznim pri šperkoch. U mňa sa to vždy začína šperkom a k tomu sa kupuje a ladí oblečenie.“ Ako dvojnásobná mama však objavila aj čaro funkčného oblečenia, v ktorom môže naháňať svoje dve malé dcérky. Lebo to, že má prácu, ktorá ju baví, a popri nej sa môže naplno venovať rodine, je pre ňu ten najväčší úspech.

Aké kúsky má Petra v šatníku a prečo nosí len svoje vlastné šperky, sa dočítate na ďalšej strane.