Vážne, kto sa v tom dnes má vyznať? Najmä keď každý módny dom tvrdí čosi iné a dnes vám v tomto chaose trendov nikto nič negarantuje? Nie ako kedysi, keď sa modelky počas týždňov módy prešli po móle a celý svet hneď vedel, že nasledujúcu zimu sa bude nosiť, čo ja viem, červená farba, metalické odlesky alebo káro na tisíc spôsobov. Alebo si z nás návrhári aj módni kritici robia bláznov?

Ako pre bábiky

Jeden tampón alebo prezervatív. Toto vraj vojde do miniatúrnej kabelky Valentino Couture, ktorá je taká malá, že by sa s ňou pokojne mohli hrať dievčatká v škôlke, keď by ju zavesili na zápästie bábike. Vlastne sa až natíska otázka, či sa tomuto extrémne malému doplnku skutočne dá hovoriť kabelka, však? Hoci raperka Lizzo, ktorá ju ukázala na červenom koberci počas American Music Awards, tvrdí, že jej sa tam ten prezervatív skutočne vmestil. A milá Lizzo z nej urobila pomyselnú čerešničku svojho outfitu, pretože ju v prstoch zdobených nápadnou striebornou manikúrou predvádzala celému svetu. Akoby chcela ukázať – aha, čo ja mám. Lebo taštička vo veľkosti XXS je aktuálne niečo, o čom snívajú všetky módne maniačky. A že je takýto kúsok absolútne nepraktický? No a čo, úplne stačí, ak je krásny a má nápad, nie?

Kabelku Chiquito od Jacquemus si obľúbilo mnoho celebrít.
Kabelku Chiquito od Jacquemus si obľúbilo mnoho celebrít.
Zdroj: Archív

Mimochodom, aj prieskumy módneho portálu Lyst, ktorý sa špecializuje na svet aktuálnych trendov a spája sedemdesiat miliónov zákazníkov z celého sveta, potvrdzujú, že za poslednú sezónu sa veľkosť dámskych kabeliek zmenšila o štyridsať percent. Dokonca aj štylista Hugo Preece, ktorý pracuje ako nákupca dámskych doplnkov pre britský e-shop Brownfashion.com, potvrdzuje, že minikabelky  sa najnovšie míňajú ako teplé rožky a dokonca to zašlo tak ďaleko, že v ich online obchode tvoria štvrtinu z celkového množstva predaných kabeliek.

Túto zvláštnu vlnu zrejme odštartoval model Chiquito, s ktorým prišiel na trh ešte na jeseň 2018 francúzsky dizajnér Simon Porte Jacquemus. A stalo sa čosi nevídané, jeho rozkošná minikabelka sa okamžite dostala na zoznam must have kúskov. Áno, ide o tú taštičku, ktorej neodolala ani Dominika Cibulková. Ani jej zjavne neprekážalo, že sa jej do nej nezmestí nič. Ani kreditka, ani telefón, nič. Dominika však nie je jediná, ktorá podľahla jej čaru. Lebo tiny bag, ktorá okamžite dostala milú prezývku ear pods bag, je model, po ktorom módna scéna v sezóne jeseň/zima 2020 doslova šalie. Mimochodom, trebárs Chiquito má skutočne miniatúrne rozmery, po dĺžke meria 5,2 centimetra, výšku má necelých 9 centimetrov vrátane rúčky a skutočne o nej treba povedať, že sa nenosí v ruke, ale iba v dvoch prstoch.

Beyoncé tomuto trendu natoľko prepadla, že si mikrokabelku dopriala v každej farbe.
Beyoncé tomuto trendu natoľko prepadla, že si mikrokabelku dopriala v každej farbe.
Zdroj: Archív

Až by si človek povedal, že je to len nevydarený vtip, ale nie je. Hoci vyzerá skôr ako doplnok z Barbie domčeka, ochotne ho nosí Rihanna, Kim Kardashian aj Kendall Jenner a ako priznal samotný návrhár Simone Porte Jacquemus, aj speváčka Beyoncé. „Beyoncé bola veľmi štedrá. Minulé Vianoce si kúpila si tridsať kusov kabelky Chiquito a má ich vo všetkých farbách.“ A keďže tento doplnok vyvolal nenormálny ošiaľ, na vavrínoch nezaspali ani dizajnéri značiek Givenchy, Moschino, Balenciaga či Paco Rabanne, ktorí na scénu priniesli vlastné verzie chutných mikrodoplnkov. Len na vysvetlenie, tie sa nenosia nenosia len v ruke, ale aj vo forme náhrdelníkov, ako crossbody tašky cez plece, prípadne zavesené okolo pása či obmotané okolo ramena.