Všetky sme na tom rovnako. Každé ráno riešime problém, čo si dať na seba. Lenže táto dilema sa väčšinou končí tým, že vytiahneme zo skrine obľúbený sivý sveter, biele tielko alebo ľahké béžové minišaty, ktoré nám nedávno pochválili kolegyne. Klasika. A ten červený top alebo krikľavožlté sako, ktoré sme si už dávnejšie kúpili v presvedčení, že náš šatník by potreboval oživiť farbami, opäť zostanú visieť na vešiaku. Lebo my to síce v kútiku duše tušíme, že farebné odtiene zlepšujú náladu, iba na ne v tom rannom zhone práve nemáme chuť. Pochopiteľne, keď okolo pobehuje nervózny chlap hľadajúci čistý pár ponožiek, prípadne decká s otázkou – Mami, nevidela si môj zošit? Preto ten ranný výber outfitu zvyčajne dopadne tak, že stavíme na istotu. A hodíme na seba nudnú sivú, prípadne čiernu.

Profimedia.sk

Čo dokážu farby?

Lenže to je veľká škoda, veď už francúzsky kráľ Ľudovít XIV. vedel, že výrazné odtiene sú čosi ako balzam na dušu, a tak jeho dvorania povinne museli nosiť farby a výrazné vzory. A nielen kvôli lepšej nálade. Chcel, aby si ich každý hneď všimol a dával tým najavo svoju moc aj vplyv. V časoch ekonomickej krízy všetci tí, ktorí si nemohli dovoliť veci vyšívané zlatom, prisahali aspoň na vzorované oblečenie, ktoré bolo znakom luxusu. Aj obdobie hipisákov bláznivým farbám prialo. Vtedy všetci chceli byť šťastní, veselí, a tak sa obliekali do bláznivých kombinácií. Ako sme na tom dnes? Viete, prečo mal pred dvomi rokmi taký nenormálny úspech film La La Land? Dobre, svoje urobil aj charizmatický Ryan Gossling a krásna Emma Stone, ale na tomto muzikáli všetci milovali najmä tie kostýmy. Kuriatkovožlté, cukríkovoružové či žiarivočervené. A tak na „dopamine dressing“ prisahajú aj tie najznámejšie módne domy. Hoci sa hovorí, že malé čierne nikdy z módy nevyjdú, namiesto toho na móla vychádzajú modelky od hlavy po päty v crazy farbách. Veď sa len pozrime na kolekciu Gucci, ktorú do sveta vypúšťa fenomenálny Alessandro Michele.

Profimedia.sk

Ten sa doslova inšpiruje motívmi, ktoré vyvolávajú pocity šťastia ako vplyv osemdesiatych rokov, hollywoodske a disneyovské postavičky, byzantské ornamenty. Že sa to môže zdať gýčové? No a čo, gýču sa dnes nikto nebojí, dokonca ani najluxusnejšie módne domy, ktoré ho ochotne mixujú s tými najšialenejšími odtieňmi. Veď o dvojici Dolce & Gabbana sa dá povedať, že doslova vymyslela heslo – čím viac farieb a gýču pokope, tým lepšie –, a keďže zisky im stále stúpajú a vlani obrat značky prekročil miliardu dolárov, asi je to dobrá stratégia. Aj vďaka nim sa z opulentnosti stalo umenie a doslova módny diktát. Aj Valentino už dávno upustil od sivých a bielych tónov a prisahá nielen na ľahučké vzdušné materiály, ale aj záplavu žiarivých kvetín, ktoré s každou novou sezónou dopĺňa o infantilné volány či mušelín, ktorý odhaľuje telá. Asi netreba pripomínať, že aj šéfdizajnér Moschino Jeremy Scott je vyhlásený cirkusant a „kolotočiar“, pretože to o ňom všetci vedia už roky.

Koniec minimalizmu a čistoty

Ale pozor, táto colour fashion nie je len talianskou záležitosťou. V kolekcii jar/leto 2018 sa aj Belgičan Anthony Vacarello, ktorý pracuje pre značku Saint Laurent, poriadne odviazal. Inšpiroval sa obrazmi od impresionistov, štýlom sedemdesiatych rokov a módou z nočných klubov. „Chcel som vyrozprávať históriu značky Saint Laurent a Paríža, nič viac, nič menej,“ vyjadril sa Anthony, keď predstavil také kúsky ako čižmy s perím, kožené šortky či balónové šaty, vďaka ktorým prehliadka pripomínala skôr kabaret.

Taký vzdialený od elegancie a klasiky, na ktorú dlhé roky nedal dopustiť monsieur Yves Saint Laurent. V móde sa dokonale vie vyblázniť aj indický dizajnér Manis Ahora, ktorý pravidelne mixuje bollywoodsky štýl plný výšiviek, neónových farieb a volánov s výstrednými strihmi a na tomto šialenom rukopise si postavil vlastnú značku. Zdá sa, že stavil na správnu kartu, veď bláznivé kombinácie rôznych odtieňov sú najlepšia zbraň, ktorou sa dá poraziť pesimizmus, zlá nálada a „deň blbec“. Mimochodom, táto letná sezóna sa nesie v duchu pomarančov, a tým nemyslíme skutočnú ovocnú šťavu, pretože práve tento odtieň funguje ako najlepší životobudič nálady. Orange is the new happiness, tvrdia dizajnéri aj psychologička Carolyn Mair, ktorá vyučuje na slávnej London College of Fashion. Pripomína to, čo potvrdzujú aj vedecké štúdie. „Farby dokážu vysielať rôzne odkazy, ktoré sa menia od krajiny ku krajine, čiže je to kultúrna záležitosť. Ak ľudia veria v silu farieb na oblečení, v mozgu to spúšťa rôzne senzorické procesy, ku ktorým patria aj emócie,“ tvrdí odborníčka a jej názor potvrdzuje vedecký článok, pod ktorý sa podpísali Adam Hajo a Adam Galinsky.

Profimedia.sk

Čítajte viac:

Sekne jej to! Vychutnajte si 13 najlepších outfitov Meghan Markle, odkedy sa stala vojvodkyňou

Ako kanárik: Leto bez žltej si nevedia predstaviť ani známe krásky!

Dior, Versace, McQueen, luxusné značky predstavili jesenné kampane 2018. Kam zmizli známe modelky?

Profimedia.sk

Táto dvojica vyskúšala experiment, keď trom skupinkám ľudí zadala úlohu, ktorá si vyžadovala veľkú pozornosť a sústredenie. Dve z tých skupín dostali biele plášte. Jednej povedali, že sú to lekárske plášte, tej druhej, že ide o plášte, aké používajú maliari, a tretia skupina musela pracovať bez plášťov. Aký bol výsledok pokusu? Tí, ktorí verili, že majú na sebe doktorské plášte, sa dokázali sústrediť oveľa lepšie nez zvyšné skupiny, a tak úlohu splnili najrýchlejšie. Rozmenené na drobné, obyčajné šaty dokázali ovplyvniť to, ako sa človek vie koncentrovať, a záver článku potvrdil, „že oblečenie nielen robí človeka, ale vysiela do sveta aj rôzne odkazy“. Aj môj redakčný kolega Lukáš Kimlička, ktorý začal svoju módnu kariéru ako dizajnér, tvrdí, že si vždy dá záležať na tom, aké farby do novej kolekcie použije. Najmä preto, že svoje modely robí aj na efekt, tak, aby okamžite zaujali.

„Vlastne si ani nepamätám, či som niekedy navrhol nejaké čierne alebo sivé kúsky. Keď šijem šaty pre klientky na Ples v opere, vždy ide najmä o výber farby, až potom o strih. Výrazný odtieň totiž upúta na prvý aj na druhý pohľad. Stačí sa pozrieť do hľadiska, kde vidieť samú šeď. Keď v tej záplave sivého či čierneho oblečenia kamera zbadá niekoho v neónových odtieňoch, hneď sa na neho zameria, pretože výrazné farby sa nedajú prehliadnuť. Keď vymýšľam nové kolekcie alebo navrhujem plesovú róbu, veľmi ma baví vyberať ten najlepší odtieň, pretože aj obyčajná červená, zelená či žltá ich majú desiatky. Hoci sám chodím len v čiernej, keď stretnem niekoho vo farebnom oblečení, vždy na mňa pôsobí optimistickejšie.“ Dobre, chápeme, že sú dni, keď naozaj nemáme chuť obliecť si niečo krikľavé, ale dá sa to zachrániť tričkom s vtipným nápisom, neónovou kapsičkou okolo pása, prípadne výraznými náušnicami. Niečím, čo si na vás okolie okamžite všimne. „To, čo vysielate do sveta, sa vráti ako bumerang, pretože ostatní to na revanš vysielajú vám,“ vysvetľuje psychologička Carolyn Mair. Čiže ak vám niekde hlboko na dne skrine trčí kúsok, ktorý ste tam zahrabali, lebo je príliš nápadný a príliš krikľavý a každý si ho hneď všimne, rýchlo ho odtiaľ vylovte. Teraz si skúste predstaviť, koľko energie, dobrej nálady a optimizmu budete v tom zelenom tope, červených šatách alebo oranžovom overale vysielať do sveta. Vidíte? Už len pri tej predstave ste sa začali usmievať, však? Takže dopamínový šatník funguje. Vážne.

Profimedia.sk

Čítajte viac:

Tento módny kúsok sa hodí ku každému typu postavy: Nosíte ho?

Fero Mikloško radí: Nenechajte sa zviazať pravidlami a užite si leto naplno!

PREČO SA MODELKY NA MÓLE NEUSMIEVAJÚ, ANI KEĎ PREDVÁDZAJÚ VESELÉ, FAREBNÉ A KRIKĽAVÉ KOLEKCIE?

Väčšinou to tak naozaj funguje, možno s výnimkou Jeana Paula Gaultiera, ktorý modelkám prikazuje usmievať sa počas celej šou. Obvykle majú dievčatá taký ten vážny a naštvaný výraz. Prečo? Vysvetlenie je jasné, módna prehliadka slúži na to, aby prezentovala novú kolekciu. Na prvom mieste je teda model, nie kráska, ktorá ho má na sebe. Keď modelka strúha jeden úsmev za druhým, keď má v tvári šťastný výraz, publikum si všíma jej tvár, nie oblečenie. To však ani náhodou neznamená, že by modelky boli smutné a nešťastné, práve naopak, v zákulisí prehliadok je vždy poriadna zábava, to vieme na sto percent.

DOPAMÍN je hormón, ktorý podporuje pozornosť, motiváciu a fantáziu. Hrá dôležitú úlohu v motorických funkciách mozgu. Spája sa so systémom príjemných vnemov a s motiváciou na rôzne aktivity. Uvoľňuje sa pri prirodzených príjemných aktivitách, ako je napríklad príjem potravy, sex alebo fyzická aktivita.

Profimedia.sk