Inovatívnosť a narácia tohto diela umožnili dizajnérovi slobodne vyjadriť nespokojnosť a napätie z desivých a karikujúcich fenoménov reality v spleti dráždivých a vyzývajúcich pocitov hnevu, beznádeje, ale i smiechu či dokonca výkriku. Práve sochárove nadčasové busty vznietili v autorovi kolekcie úvahy o realistickom pohľade na dnešnú dobu. Nejednoznačnosť súčasnej situácie a mieru našej akceptácie reality.

Exkluzívne FOTO z prehliadky nájdete v GALÉRII

Celá kolekcia je zhotovená v hlbokých čiernych tónoch a ušľachtilých materiáloch, ako organza, twill, gazar a taft. Vyniká najmä hodváb s autorským dezénom slávnej busty L’homme de mauvaise humeur [muž v zlej nálade], vystavenej v parížskom múzeu Louvre. V kolekcii nájdete aj prírodné materiály ako bavlna, vlna a koža. V návrhoch sú zakomponované detaily Messerschmidtových grimás, vrások a záhybov.

Kuriózna séria enigmatických charakterových hláv – búst, ktoré sú obrazom Messerschmidtovho intelektuálneho a umeleckého vzplanutia v čase neskorého baroka
Zdroj: Martin Holubec

Dizajnér zdôrazňuje objem svojich modelov odkazom na barokové inšpirácie. Kolekciu zjednocuje realistické plošné zobrazenie búst. Kreácie “s charakterom” spájajú každodený komfort s eleganciou a miernou dávkou extravagancie. Doplnkom sú tematicky rafinované pozlátené šperky a unikátna limitovaná edícia ôsmich dezénov hodvábnych šatiek od grafickej dizajnérky Mikiny Dimunovej.

Kreatívne grafické deformovanie a multiplikovanie motívov podčiarkuje ideu vnútorných a vonkajších konfliktov spoločnosti. Tieto hodvábne šatky boli vyrobené v renomovanom talianskom ateliéri.

Dôležitou súčasťou prezentácie je cenná spolupráca dizajnéra so Slovenskou národnou galériou (SNG), ktorá poskytla bronzové odliatky Messerschmidtových búst. Múzou kolekcie je speváčka Jana Kirschner. Zdôrazňuje hlbokú výpoveď v podobe hudobnej kompozície pre CHARACTÈRE. Postavme sa tvárou v tvár životu [face à la vie], ako to vystihuje slogan tejto kolekcie a manifestujme našu vlastnú grimasu a charakter.