Nákupné správanie ľudí sa pomaly začína meniť. Možno k tomu neplánovane prispejú udalosti posledných týždňov, keď svet valcuje zákerný vírus. Má to však aj svoje výhody, planéta vďaka nemu začína o čosi slobodnejšie dýchať. V benátskych kanáloch opäť plávajú rybičky a ovzdušie nad Čínou je čistejšie ako kedykoľvek predtým. Ľudia boli tvrdo prinútení spomaliť a na vlastné oči sme sa presvedčili, že keď sa obmedzíme, príroda nám veľkoryso poďakuje. Aj biznis s módou, ktorý sa denne presúva medzi kontinentmi, ju znečisťuje, preto je rozumnejšie vyberať si kúsky od domácich značiek. A na Slovensku je ich dosť.

MAKYTA

História jednej z našich najstarších a najznámejších značiek sa začala písať na prahu druhej svetovej vojny, v roku 1939, keď otvorila závod pre 150 zamestnancov v Žiline. Po dvoch rokoch sa ich počet zdvojnásobil a po ďalších štyroch už mala firma 120 predajní po krajine. Tesne pred koncom vojny sa otvoril odevný závod v Púchove. Určite máte aj vy v hlave Makytu spojenú práve s týmto mestom. Čo ste však asi nevedeli, značka svoju úplne prvú módnu prehliadku zorganizovala v roku 1950. V tom čase už fabrika bola znárodnená. Makyta ako jedna z mála firiem bývalého Československa zvládla aj prechod zo socializmu a funguje dodnes, takže v septembri oslávila 81. narodeniny.

Značka svoju úplne prvú módnu prehliadku zorganizovala v roku 1950.
Značka svoju úplne prvú módnu prehliadku zorganizovala v roku 1950.
Zdroj: m

V čase vojny šila uniformy, v deväťdesiatych rokoch spolupracovala s automobilkami a popri móde začala vyrábať textilné komponenty pre značky ako Audi, Peugeot či Volkswagen. Výrazne ju zasiahla až hospodárska kríza a hoci neprerušila výrobu, z 3 200 zamestnancov v roku 2001 ich okresala na dnešných 750. Aktuálne šije popri vlastných kolekciách pre zvučné mená fashion sveta ako Prada, Armani, Versace, Isabel Marant či Valentino. Dokonca rozmýšľa, že rozbehne výrobu špeciálneho protichemického oblečenia, takže zrelá osemdesiatnička Makyta sa zrejme do dôchodku nechystá. Veď by jej aj bolo škoda.

Pokračovanie na ďalšej strane.