Jej modely nosí aj topmodelka Elsa Hosk

Hoci módne návrhárstvo neštudovala, stalo sa jej srdcovou záležitosťou odmalička. Už ako desaťročná si sama dokázala upliesť, uháčkovať a ušiť vlastné modely. „Vlastne som sa ani ničím iným v detstve nezaoberala,“ spomína na svoje prvé pokusy, keď jej najväčšou múzou bola a stále je jej maminka. „Vybavujem si šaty, kostýmy a topánky, ktoré nosila, keď som bola dieťa, a aj preto sú 70., 80. a 90. roky, v ktorých som vyrastala, doteraz pre mňa veľkou inšpiráciou.“ A dnes? Jej luxusné kreácie nosia svetové módne ikony ako Pernille Teisbaek, Elsa Hosk, Marie von Behrens-Felipe, Camille Charriere, Alex Riviere, Mirjam Flatau, Charlotte Groe­neveld, Grece Ghanem, Viky Rader či Mathilde Goehler. Poriadne nabitý zoznam hviezdnych mien, nemyslíte? Jej štýl oceňujú najmä sebavedomé ženy, ktoré majú vlastný názor, neboja sa prejaviť a nepodliehajú žiadnym trendom. Sú jednoducho samy sebou. „Najviac sa teším, že moje modely ženy nosia a majú ich v šatníku aj roky. Odkedy sa tu objavili sociálne siete, moju prácu objavujú zákazníčky z celého sveta, a tak sa značka posúva novým smerom. Z toho mám najväčšiu radosť.“

Najradšej nosí nadčasovú klasiku v neutrálnych farbách.
Zdroj: Instagram

Navrhla aj detskú kolekciu kabátikov

Od roku 2013 tvorila aj prémiový konfekčný rad pre značku Pietro Filipi a pod vlastným menom navrhuje len kolekcie z kože. Tento materiál si zamilovala v Instanbule, kde žila. „Mám skvelú výrobu v zahraničí, nemusím navrhovať vo veľkom množstve, ako je to bežné pri konfekčnej výrobe z textilu, a môžem si všetko produkovať sama. To je hlavný dôvod, prečo rada pracujem s kožou. Navyše, koža má úžasné vlastnosti, skvele sa nosí a z môjho pohľadu je omnoho ekologickejšia než umelé materiály. V budúcnosti by som sa rada vrátila i ku konfekcii, ale to je záležitosť rozšírenia značky, ktorá sa už nezaobíde bez investora.“ Mimoriadne úspešná bola aj jej detská kolekcia kabátikov z jahňaciny, ktorú predstavila pred piatimi rokmi a dodnes detské shearling kabáty šije na zákazku. „Inšpirovala ma moja dcéra a záujem mojich klientok. Strihy sú vymyslené tak, aby s deťmi rástli a vydržali niekoľko sezón. Rovnaký model sme fotili na šesťročnom dievčatku ako strih pod kolená a jedenásťročnej slečne, ktorý sedel ako bolero cez šaty.“ Aktuálne pracuje na kolekcii jeseň/zima 2023 tak, aby ju stihla predstaviť v marci. „Vďaka Instagramu máme ohlasy od nákupcov z celého sveta, preto plánujem rozšíriť výrobu a spustiť svoj e-shop.“

Miluje nadčasovú klasiku a kvalitné doplnky

„Nemám rada komplikované strihy vo svojej tvorbe ani na sebe,“ priznáva úspešná módna návrhárka. „Nosím nadčasovú klasiku v neutrálnych farbách, kvalitné doplnky, ktoré vydržia roky a málokedy podľahnú nejakému trendu, skôr sa ich snažím sama tvoriť. V priebehu rokov sa len mení strih, saká a kabáty na telo vystriedali volnejšie siluety, ktoré som nosila v 80. rokoch. Vlastne som už skoro všetko minimálne raz nosila,“ usmieva sa Ivana a dodáva, že sa vyhýba odhaleným modelom, ktoré od určitého veku žene pridávajú roky. Najčastejšie si nové kúsky vyberá tak, aby ich mohla kombinovať s tým, čo už v šatníku má. Hoci je sama ikonou na česko-slovenskej módnej scéne a jej outfity z Instagramu kopírujú tisíce žien, aj ona má svoje vzory. „Sú to Brigitte Bardot, Debbie Harry, David Bowie, Jane Birkin, Carolyn Bessette Kennedy či Kate Moss. Mám rada staré fotografie, street style z 90. rokov a, samozrejme, sledujem Instagram, ktorý momentálne najviac ovplyvňuje módny biznis.“ Na bežné nosenie obľubuje značky ako Acné, Ganni, Dries van Noten, Margiela, Jacquemus, pleteniny Khaité, džínsy Celine, Redone a na špeciálne príležitosti siaha vo svojom šatníku po značke Saint Laurent a Chanel. „Páči sa mi tvorba Jakuba Polanku, je to jeden z najväčších talentov, a mám aj jeho modely. A bez akého módneho kúska by som nevedela existovať? Určite by na zozname bolo sako, kostým, dlhý kabát a džínsy, to je moja každodenná uniforma. A na čierne saká som doslova maniačka,“ priznáva so smiechom.

Ivana berie luxusné kabelky ako skvelú investíciu.
Zdroj: Instagram

Majiteľka luxusných kabeliek Hermès

„Doplnky sú základom každého udržateľného šatníka. Som celý deň na nohách, preto nedám dopustiť na kvalitné topánky, dokonca i modely na podpätku pre mňa musia byť v prvom rade pohodlné. A kabelky, tie beriem ako skvelú investíciu,“ myslí si majiteľka luxusných kúskov od značiek Hermès, Chanel, Bottega Veneta, Amina Muaddi či Alaia. „Väčšinou si vyberám modely, ktoré nepodliehajú trendom a držia si cenu. Nosím so sebou vždy aspoň dvoje slnečné okuliare a outfit rada doplním výraznými náušnicami alebo náhrdelníkom.”

Okuliare sú jej mejkapom

„V rámci ambasádorstva s beauty salónom Femme som sa pred dvomi rokmi zoznámila s kórejskou kozmetikou, ktorá radikálne zmenila moju pleť. Mám citlivú kožu so sklonom k akné, preto mi máloktoré produkty skutočne sedia. Líčim sa minimálne – slnečné okuliare sú mojím každodenným mejkapom,“ usmieva sa Ivana, pre ktorú je najdôležitejšia rozžiarená pleť. Prezradila aj svoju must have kozmetickú vychytávku, na ktorú nedá dopustiť. „Je to Beyond liftingový program Miracletox a ich Tox ampuly, ktoré fungujú ako neinvazívna mezoterapia.“ Aj vy ste práve začali googliť?

Doplnky sú základom každého udržateľného šatníka.
Zdroj: Instagram