O kapsulovom šatníku sa už neraz písalo. Ak ste však v tejto téme nováčikom, poďme sa spolu pozrieť, ako začať a ako si vyskladať kapsulový šatník.

Ako na kapsulový šatník?

Pojem „kapsulový šatník“ sa spája so 70. rokmi 20. storočia a s menom Susie Faux, majiteľky londýnskeho butiku s názvom „Wardrobe“ (v preklade Šatník). V tom čase sa pod týmto pomenovaním rozumela kolekcia niekoľkých základných kúskov oblečenia, ktoré sú nadčasové a zároveň môžu byť doplnené inými sezónnymi kúskami. Myšlienku neskôr spopularizovala americká dizajnérka Donna Karan, ktorá v roku 1985 predstavila kolekciu siedmich ľahko kombinovateľných kusov oblečenia. Už z týchto počiatkov kapsulového šatníka je zrejmé, že ide o šatník s minimálnym počtov kusov, ktoré majú maximálne využitie.

Dnes za rozhodnutím vytvoriť si kapsulový šatník môže byť hneď niekoľko dôvodov – šetrenie času, financií či priestoru v malom byte, ktorý nám nedovoľuje skladovať väčšie množstvo oblečenia. A možno ste si len povedali, že nákupov bolo dosť a rozhodli ste sa efektívnejšie využiť kúsky, ktoré dlhé mesiace či možno roky ležia v šatníku bez povšimnutia.

Janka Slačková
Janka Slačková
Zdroj: F&F

Trieďte a kombinujte

Prvým krokom ku kapsulovému šatníku je výber správneho oblečenia. Ak je váš aktuálny šatník preplnený, nazrite do neho a odpovedzte si na otázku: „čo z toho skutočne potrebujem?“. To, čo je nepotrebné, posuňte rodine alebo venujte na charitu.

Vyberte si svoje obľúbené farby a strihy, ktoré lichotia vašej postave. Nechajte len tie kusy oblečenia, o ktorých viete, že ich dokážete skombinovať a ktoré budete nosiť. Všetky vyšúchané, vyprané alebo zničené kúsky automaticky vyraďte alebo využite počas pobytu na chate. Toto rozhodne do moderného kapsulového šatníka nepatrí, aj keď k nim možno máte citový vzťah alebo ide o drahé oblečenie. Zároveň ponechajte v šatníku kvalitné materiály, ktoré majú šancu slúžiť dlhé mesiace či roky.

Janka Slačková
Janka Slačková
Zdroj: F&F

To, čo rozhodne nemôže chýbať

A ktoré kúsky by teda mali zostať vo vašom šatníku? Univerzálne farby, ľahko kombinovateľné, z kvalitných materiálov, s jednoduchými vzormi. Vo všeobecnosti sa v súvislosti s kapsulovým šatníkom hovorí, že by nám v ňom malo stačiť 30 až 40 kúskov oblečenia a doplnkov. V zahraničných magazínoch by ste našli návod na kapsulový šatník aj s maximálne 15-20 kúskami na sezónu. Ak sa vám kapsulový šatník osvedčí, možno sama zistíte, že časom si môžete dovoliť viac a viac zredukovať množstvo oblečenia.

Pamätajte však, že základom každého šatníka je rozhodne biela košeľa/blúzka a džínsy. Tieto dva nenahraditeľné kusy využijete do práce, na voľný čas aj počas dovolenky. Skúste pri nakupovaní vymeniť kvalitu za kvantitu a uvidíte, že budete vedieť fungovať aj s malým počtom oblečenia.

Kapsulový šatník si vyskúšala aj slovenská influencerka Janka Slačková so známou značkou F&F. Ako si s tým poradila? Inšpirujte sa jej štýlovými outfitmi!

Janka Slačková
Janka Slačková
Zdroj: F&F