„Už ako dieťa som sa naučila šiť, aby som si mohla zhotoviť šaty, ktoré som videla v módnych magazínoch.“ Hoci jej rodiskom je Austrália, neskôr sa presťahovala do Paríža, kde študovala MBA. „Tam som začala žiť iným životným štýlom, začala sa v jedle obmedzovať a postupne som eliminovala živočíšnu stravu,“ hovorí dnešná presvedčená vegánka, ktorej domovom sa nakoniec stal Londýn. „Otvorila som si tu reštauráciu ETHOS, ktorú som v roku 2016 predala, aby som sa mohla naplno venovať môjmu novému projektu.“ Hoci bola v móde samouk, cítila sa slobodne, pretože od nej nikto nič veľké neočakával. „Aj vďaka tomu nebola moja kreativita ničím potlačená,“ spomína na svoje začiatky.

Módny biznis versus životné prostredie

A tak o dva roky neskôr založila značku LUXTRA, aby zmenila vnímanie trvalo udržateľnej módy. „LUXTRA vznikla ako odpoveď na to, že väčšina ikonických kabeliek boli a stále sú vyrábané z kože. Táto značka je  odpoveďou na to, čo sa deje v módnom priemysle, a akým smerom by som si želala, aby móda napredovala. Myslím si, že je čas na zmenu,“ hovorí úspešná dizajnérka, ktorej značka vznikla z názvu Luxury Transformation (LuxTra). „Chcem ženám ukázať, že je možné vyrábať krásne veci, a pri tom sa držať určitých hodnôt a zásad. Nepáči sa mi, že veľa luxusných značiek vyrába produkty v jednej krajine, ale finálne úpravy sú robené v Taliansku, a dostanú okamžite označenie „made in Italy“. Osobne to neuznávam a považujem to za neetické,“ rozpráva otvorene o problémoch v módnom priemysle. „Módny biznis má veľmi negatívny vplyv na životné prostredie a ešte stále využíva lacnú pracovnú silu z tretích krajín, a to najmä ženy. Som rozhodnutá prispieť k zmene a robiť veci inak.“

"Chcem ženám ukázať, že je možné vyrábať krásne veci, a pri tom sa držať určitých hodnôt a zásad."
Zdroj: Archív J.K.

Unikátnosť v materiáloch

Súčasťou toho sú aj rôzne typy materiálov, ktoré značka LUXTRA používa. „Predovšetkým je to vegánska značka a naša prvá kolekcia bola vyrobená z dvoch materiálov – Pinatex a Frumat. Pinatex je inovatívna prírodná tkanina vyrobená z vlákien ananásových listov. Frumat je bio-alternatíva kože, vyrobená z odpadu jablkového (konzumného) priemyslu.  Aktuálna kolekcia 2020 je vyrobená zo špeciálneho mango materiálu, ktorý zatiaľ nebol v módnom odvetví použitý.” A aj preto sú jej klienti a ľudia z módneho priemyslu z jej práce nadšení! “Inšpiráciu nachádzam v prírode a umení. A ešte v ľuďoch, ktorí zasvetia život za ochranu práva žien a ochranu planéty.”

A ako vyzerá v praxi jej práca?

“Na začiatku celého procesu je samozrejme inšpirácia, moodboard, myšlienka, ktorú pretavím na skicu, aby som mohla vytvoriť prototyp. Častokrát si sama spravím jednoduchý model - vizualizáciu môjho nápadu zo vzoriek materiálov, alebo hoci aj z kartónu. Potom dokončím technický návrh, ktorú pošlem do ateliéru v Taliansku, ktorý mi vytvorí prvú vzorku z lacnejšieho materiálu. Prichádza fáza, kedy si s ateliérom komunikujem o korekciách a zmenách v dizajne. Keď som spokojná s výsledným modelom, ateliér začne s produkciou vo väčšom množstve,” opisuje svoj pracovný proces, ktorý od počiatočnej fázy až po zásielku na sklad trvá pár mesiacov.

LUXTRA je  vegánska značka a naša prvá kolekcia bola vyrobená z dvoch materiálov – Pinatex a Frumat.
LUXTRA je vegánska značka a naša prvá kolekcia bola vyrobená z dvoch materiálov – Pinatex a Frumat.
Zdroj: Archív J.K.

 

EMMA tip:

Mimochodom, jej naojbľúbenejšia taška je z kolekcie Tote. “Mám ju rada, pretože je elegatná, a zároveň neuveriteľne praktická. Zmestí sa do nej naozaj veľa, a je nadčasová, Používam ju každý deň.” Tak čo, vy ste si už vybrali? Produkty LUXTRA môžete kúpiť na www.luxtralondom.com alebo cez instagram @luxtralondon, kde nájdete niektoré kúsky za lepšie ceny.