Dve desaťročia po svojom „zrodení“ je trend Y2K opäť obrovským hitom a viacerí dizajnéri ho doslova vzkriesili vo svojich kolekciách. Populárna skratka začala kolovať v módnych kruhoch už minulý rok a rok 2022 ju rozvinul naplno. Hravá skratka Y2K v rozšírenej verzii znamená „Year 2000“ a v preklade „Rok 2000“. To napovedá, že základom virálneho trendu sú všetky kúsky, ktoré sa nosili na prelome rokov 1999 až 2000. A vo veľkom štýle definovali módne trendy nového milénia.

Je to aj generačná záležitosť. Medzi obnovením populárnych trendov vzniká približne 20 až 30 ročný rozdiel. To je napríklad dôvod, prečo šesťdesiate roky tak výrazne ovplyvnili módu 90-tych rokov, značky na začiatku milénia sa zas zamerali na koniec sedemdesiatych rokov a teraz tie najznámejšie dizajnérske mená spomínajú na všetko v štýle Y2K. A dnešná mladá Generácia Z trend zobrala útokom aj vďaka sociálnym sieťam, kde hashtag #Y2K patrí medzi najvyhľadávanejšie spomedzi módnych trendov.

Casablanca kolekcia jar/leto 2023.
Zdroj: Getty images

No-trend trend

Aké sú teda najvýraznejšie prvky štýlu Y2K, ktoré sa objavili na prehliadkových mólach tento rok? Esencia štýlu sa dá popísať fúziou futuristického vzhľadu s jemným retro nádychom. V hľadáčiku by ste teda mali mať lesklé materiály, široké džínsy, bagetové kabelky, skladané sukne, mini tričká s potlačou, velúrové športové súpravy či denim v každej podobe. Kombinovať môžete všetko podľa fantázie a vyslovene dominantný prvok v Y2K sa ani nedá pomenovať. Ide o celkovú estetiku, ktorá bola inšpirovaná a preslávená práve popovými hviezdami či obľúbenými celebritami, ktoré sú inšpiráciou dodnes.

Destiny's Child s divou Beyoncé udávali módne trendy na koncertoch aj vo videoklipoch. Denim bol základ a k nemu krátke tričká s potlačou.
Zdroj: Getty images

Patria k nim Britney Spears, Christina Aguilera, Paris Hilton, Beyoncé a Destiny's Child. Nezaostávali ani filmové a seriálové hity ako z Sex v meste a módna ikona Carrie Bradshaw, aj filmy ako Matrix a Mean Girls. Čo poviete, bude vás táto cesta do módnej minulosti baviť?

Viac inšpirácii, ako nosiť trend Y2K podľa návrhárov nájdete v našej FOTOgalérii.

Páči sa vám retro trend Y2K?