Každý kúsok kolekcie spochybňuje vizuálne stereotypy, ktoré máme spojené s udržateľnou módou a zachytáva okázalého ducha haute couture, pocit mladistvej vitality a optimizmu. Kolekcia H&M Circular Design Story, ktorá bude k dispozícii 9. decembra na hm.com, ponúkne dámske a pánske oblečenie i doplnky.

Kolekcia H&M Circular Design Story je už tretia v poradí z nového, veľmi úspešného udržateľného konceptu Innovation stories, ktorý značka uviedla začiatkom roka. Tento koncept prináša nové iniciatívy v oblasti udržateľnosti a zameriava sa na pokrokové a inovatívne materiály i procesy v módnom sektore.

"Táto kolekcia je pre tých, ktorí skutočne milujú módu. Každý kúsok stelesňuje radosť a oslavu módneho dizajnu. Zároveň sú všetky kúsky veľmi univerzálne, vyrobené tak, aby boli nosené na rôzne spôsoby. A taktiež zdieľané, darované ďalej a recyklované. Je to kolekcia pre ľudí, ktorí sa radi obliekajú a vážia si svoje oblečenie,“ popisuje hlavnú myšlienku kolekcie Slavomíra Barnová, Head of Communication H&M pre Českú republiku a Slovensko.

ZDIEĽAJTE DIZAJNOVÉ KÚSKY ZO SVOJHO ŠATNÍKA!

„Každý kúsok kolekcie bol vytvorený tak, aby bolo jeho využitie čo najväčšie a dal sa nosiť na rôzne spôsoby - nadmerné blúzy sa dajú nosiť ako šaty, ramienka umožňujú meniť strih tričiek, nohavice je možné rozšíriť vďaka nastaviteľným zipsom. Spoločenské šaty boli navrhnuté tak, aby sa dali nosiť vcelku, alebo samostatne ako top a sukňa“, vysvetľuje Slavomíra. „Kolekcia tiež podporuje nový spôsob zodpovedného uvažovania zákazníka. To znamená, že tieto exkluzívne módne a dizajnové kúsky, ktoré máte vo svojom šatníku, by ste si mali ceniť a čo najviac zdieľať či posunúť ďalej. V súlade s touto ideou zdieľania a opätovného použitia je možné si kúsky z tejto kolekcie požičať vo vybraných obchodoch H&M v Berlíne, Štokholme alebo Amsterdame.“

Ilustračné foto
Zdroj: H&M

KOLEKCIA VYUŽÍVA I ROZPUSTNÚ NIŤ ČI VEGÁNSKU KOŽU

„Dizajnérsky tím H&M na čele so štylistom Ib Kamarom myslel pri tvorbe každého kúsku nielen na jeho dizajn, ale taktiež na jeho dekonštrukciu. Preto sme v kolekcii využili inovácie, ako je rozpustná niť. Ďalší dôraz bol kladený na to, aby boli veci vyrobené len z jedného materiálu, takzvaného monovlákna, aby bola ich recyklácia jednoduchšia,“ vysvetľuje Slavomíra. „Preto použité flitre neobsahujú kovové poťahy a niektoré ozdoby sú pripevnené pomocou záplat, takže sa môžu ľahko pred recykláciou odstrániť.“

Ilustračné foto
Zdroj: H&M

DALŠIE INOVATÍVNE MATERIÁLY A PROCESY

REPREVE® Our Ocean® - recyklovaný polyester vyrobený z odpadových plastových fliaš. Bol použitý pri výrobe búnd, šiat a panských sák či šortiek.

EASTMAN NAIA™ Renew - celulózové vlákno vyrobené z drevnej buničiny z udržateľných zdrojov a ťažko recyklovateľných odpadných materiálov, ako sú plasty či kobercové vlákna, ktoré by putovali na skládky alebo do spaľovne. Tieto vysoko kvalitné priadze sa v kolekcii použili pri výrobe sák a nohavíc.

VEGEA™ - inovatívna vegánska koža vyrobená z vlákien hroznových šupiek, semien a stopiek vyhodených počas procesu výroby vína. Z tejto kože sú vyrobené lesklé kožené bundy a čižmy.

ECONYL® - udržateľný, regenerovaný nylon.

CYCORA® by Ambercycle - využíva staré odevy a textilný odpad po skončení životnosti. V kolekcii sú takto vyrobené čierne dámske nohavice s opaskom.

TEXLOOP™ RCOT™ - proces výroby, ktorý spracováva bavlnený textilný odpad na recyklovanú bavlnu, vytvára novú tkaninu a zachováva kvalitu vlákien pre budúce generácie recyklovaných materiálov. Sú tak vyrobené mikiny a topy.

RESORTECS® - rozpustná niť, ktorá umožňuje jednoduché rozoberanie odevov. To uľahčuje aj opätovné použitie materiálu, keď daný kúsok dôjde na koniec svojho životného cyklu. Tieto nite sú v kolekcii využité na upevnenie korálikov a perál.

Slavomíra Barnová, Head of Communication H&M pre Českú republiku a Slovensko
Zdroj: H&M