Odmalička obklopená textilom

„Okrem maľovania a grafiky som tak mala k dispozícii neskutočné možnosti hrania sa s materiálmi. Lákal ma najmä textil a textilné techniky a tomu je tak doteraz,“ hovorí Miška, ktorá sa azda najviac zaujíma o textilný dizajn. „Nepovažujem sa veľmi za módnu návrhárku, tvorím vlastné látky, z ktorých následne vznikajú produkty, ktorými sú aj odevné kúsky.“ A to je zároveň aj Miškyn najväčší benefit! V roku 2008, rok po ukončení štúdia na VŠVU založila značku Puojd. „Bolo to hneď po mojom návrate z pobytu vo Fínsku, tam som sa inšpirovala možnosťou mať vlastnú značku. Puojd je len pôjd napísaný pravidlom "píš ako počuješ". Od začiatku sa v rámci mojej značky venujem hľadaniu nového prístupu k tvorbe slovenského suveníru. Množstvo mojich produktov je teda inšpirovaných slovenskými tradíciami, kultúrnym či prírodným dedičstvom.“ Za zlomový moment so svojej profesnej kariére považuje kolekciu Dedina. „Vytvorila som ju asi po dvojročnej pauze od módy. Keď som s Puojdom začínala, robila som svoje produkty ručne, tlačila som nekonečné vzory sieťotlačou, šila som mikiny na mieru. Bolo to nesmierne fyzicky náročné a v konečnom dôsledku veľmi neefektívne. Práve tá spomínaná pauza mi dala čas premyslieť si, ako si nastaviť fungovanie v oblasti módy,“ upozorňuje Miška.

A tak si vymyslela princíp one size odevov. „Spomalila som a riskla som to aj napriek tomu, že mi časť klientely odíde, nakoľko v tej dobe ešte "oversize" nebol úplne bežný. Kolekcia mala ale naopak veľký úspech, bola nominovaná na Cenu Nadácie Tatrabanky za umenie. U mňa mala táto kolekcia špeciálne miesto v srdci aj preto, že mi je folklór od malička blízky a mala som možnosť vyjadriť svoj pohľad na túto tému komplexne. Kolekciu Dedina som tvorila dva roky a ukončila som ju na rezidenčnom pobyte v Bátovciach v Divadle Pôtoň, kde sme spolu s Living Documentary natočili krátke videá zrkadlujúce slovenský vidiek.“ Na nedávnom Fashion Live sa predstavila s novou kolekciou s názvom Nebá. „Je o všetkom, čo na nebi vidíme, a čo nám nebo dáva. Pri tejto kolekcii som sa najviac vyhrala s farebnosťou, ktorú som mala do detailu premyslenú a podporovali ju opäť rôzne možnosti technológií pri výrobe látok. Mala som potrebu vytvoriť niečo nadnášajúce a snové, priniesť ľuďom v tomto náročnom období trošku odľahčenej krásy.“

Fanúšička udržateľnej módy

„Sú to také drobnosti, ale verím, že aj maličkosťou vieme prispieť k zlepšeniu. Napríklad, už neviem kúpiť ani soľ v supermarkete, keď viem, že si ju môžem ľahko kúpiť v bezobalovom obchode, po meste sa vozím na starom bicykli s košíkom, ktorý mi vyrobil remeselník. Do obchodov fast fashion neviem ani vojsť, lebo mi vadí nastavenie odevného priemyslu - orientované na zisk bez ohľadu na akékoľvek dôsledky.“ A aj vo svojej tvorbe dbá na to, aby využila každý posledný kúsok. „Tie, čo pri strihaní ostávajú, idú na recykláciu do firmy, ktorá ich pretvára na netkanú textíliu. Látky tlačím vo firme s certifikátom OEKO-TEX, tkané látky sú od základu vyrobené lokálne a necestujú ku mne cez pol sveta. Každý rok niečo pridám a zlepším, najnovšie pracujem na tom, aby som všetky galantérne doplnky mala z bioplastov.“

Zbiera módne kúsky kolegov

Môj šatník je poriadny mix všetkého možného, pretože si neviem často dopriať nechať si nejaký kúsok, keď viem, že ich viem vyrobiť len málo. Z mojej značky teda vlastním paradoxne najmä šaty bez vzorov a uprednostňujem čiernu. Tým, že som nízka, často si ušijem čosi zo zbytkov. Okrem toho si zbieram aj kúsky od kolegov a teda nájdete u mňa veci od Lenky Sršňovej, Pavla Dendisa či Petry Kovácsovej. Najradšej nosím oversize veci, ale rada to striedam so sukňami, ktoré zvýrazňujú pás. V nohaviciach ma mnoho ľudí vôbec nevidelo, jedine v legínach na bicykli alebo pri turistike.

Zberateľka náušníc

Okrem šiat som zberateľkou náušníc, ktoré sú jediným šperkom, ktorý nosím a dopĺňam nimi tie moje čierne šaty. Najvzácnejšie, ktoré mám, sú od šperkárky Danky Tomčekovej. A najšialenejší kúsok mám z madridského dizajnshopu. Záležať si dám aj na topánkach, s ktorými je podľa mňa na trhu stále veľký problém. No a výrazný rúž nesmie chýbať.

Najvzácejšie núušnice má od šperkárky Danky Tomčekovej.
Zdroj: ROBO HUBAČ

Maniačka na keramické predmety

Ak mám na niečo slabosť, tak je to paradoxne niečo iné ako oblečenie. Keď som po prvý krát dostala možnosť zariadiť si vlastný byt, zistila som ako veľmi je dôležité vyplniť si priestor tými správnymi vecami. Okrem kvetov, ktorých musím mať veľa, sú to kvalitné keramické predmety - od váz, cez dózičky až po taniere, na ktorých servírujem jedlo, či ozdoby, ktoré zavesím na stromček. No a tu vlastním tiež pekné zberateľské kúsky od si.li ceramics, Simony Janišovej, Lindy Vikovej, Minky Klbečkovej.

Vášnivá zberateľka: Michaela zbožňuje keramiku.
Zdroj: ROBO HUBAČ

Naturálna kozmetika je must

Moje must have je to, čo sme spomínali v otázke o udržateľnosti. Používam naturálne produkty, nevlastním zbytočne veľa kozmetiky, kúpim si jednu overenú kvalitnú vec ako olejček od Mylo, suchý šampón z Bezobalova alebo krém od Maliny. Nepreháňam to so starostlivosťou, nakoľko si myslím, že čas má s nami aj tak svoje plány. Už dlhšie mám v hlave nápad na článok "10 spôsobov, ako byť nechutne ekologická“. Ide mi o to, že si myslím, že niektoré rutiny, ktoré nás okolie učilo, môžu byť aj zbytočné a nič by sa nestalo, keby sme ich obmedzili. Krása je prchavá a ja chcem žiť hlavne tak, aby po mne ostala pozitívna spomienka a kvalitná práca.

Michaela Bednárová nám ukázala kúsok zo svojho súkromia.
Zdroj: ROBO HUBAČ